Kılıçdaroğlu: “Elinde silah olanı asistan yapıyorsunuz”

1575707040411-ki.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Adalet diyoruz. Adaletten söz ediyoruz. Devletin dini adalettir diyoruz. Adaletin olmadığı yerde insanoğlu huzursuz olur diyoruz.

O zaman devlet adaleti dağıtmak zorundadır. Anayasanın 5. maddedi diyor ki: Devletin temel amaç ve görevleri kişileri ve toplumun refahını, huzurunu ve güvenliğini sağlamaktır.

Adalet ciddi bir kavramdır. Adamına, ülkesine göre değişmez. İnsanoğlu tüm hayatını adaleti aramakla geçirmiştir. Gaziler de adalet arıyor.

Adalet dediğimiz kavram..

Üniversite öğrencisine öğle yemeği veriyorsunuz, kahvaltı veriyorsunuz. Sonra zam yapacağız, kaldıracağız diyorsunuz. Tasarrufu bula bula öğrencinin yemeğinde mi bulduğunuz!

Anayasa’nın 10. maddesi: Herkes kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye aileye, zümreye veya sınıfa ayrıcalık tanınamaz.

Soruyorum, hiçbir aileye, kişiye, sınıfa, zümreye ayrıcalık tanınmıyor mu?

İmtiyazdan yana tavır alan herkesi uyarmak bizim görevimizdir. Özellikle iktidarı, ülkeyi yönetenleri…

Barış Bildirisi’ni imzaladı diye yüzlerde akademisyeni attılar. Bunlar ne yaptılar? Silah almadılar, yürüyüş yapmadılar, biber gazı yemediler… Ellerinde kağıt ve kalem vardır sadece.

Anayasa Mahkemesi bu düşünce özgürlüğü dedi. Ama Ankara Üniversitesi’nde fakülteye silah doğrultulanı asistan yaptınız. Elinde kalemi olanı atıyor silah olanı asistan yapıyorsunuz.

Basın özgürlüğü engellenemez. Gücü elinde bulunduran kibir sahipleri kendi medyalarını oluşturmaya başladı. Biz buna havuz medyası diyoruz. Ama o gazeteleri de kimse okumuyor. O TV’leri de kimse izlemiyor. Günü 24 saati aleyhimize yayın yapıyorlar.

Bizim verilmeyecek hesabımız yoktur. Ama kibir abidesi zatın verilecek hesabı var. Kime Trump’a. Trump dedi ki mal varlığını açıklarım. Dedi mi demedi mi bunu? Dedi.

Hangi partiden olursa olsun tüm vatandaşlarıma sesleniyorum. Biz şunu beklemez miydik; “Ey Trump benim mal varlığımı araştırmazsan namertsin, benim verilemeyecek hesabım yok!” Bunu dedi mi, demedi. Demek ki verilemeyecek hesabı var. Bu ne demek! Başka bir ülkenin lideri seni mal varlığında tehdit ediyor ve sesini çıkaramıyorsun.

Birgün’e Evrensel’e… ilanı kesti.

Ayrıntılar gelecek…

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum