Kavala’nın adalet arayışı

osman-kavala-1.jpg

Darbecilik suçlamasıyla bir yıldır cezaevinde bulunan sivil toplum destekçisi işadamı Osman Kavala, “Adaletin yerine gelmesi için Avrupa’ya verilecek tavizlere bel bağlamak, beni de çok rahatsız eden bir mesele” açıklamasında bulundu

Geçen yıl 19 Ekim’de gözaltına alınan Kavala, 1 Kasım günü ‘hükümet ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Karar yazarı Yıldıray Oğur bugünkü yazısında, hakkında yazdığı bir yazı üzerine Kavala’nın kendisine bir mektup gönderdiğini aktardı.

Kavala şöyle yazmış: “Yazınızın sonunda değindiğiniz adaletin yerine gelmesi için Avrupa’ya verilecek tavizlere bel bağlamak, beni de çok rahatsız eden bir mesele. Özgürlüğüne yabancı kurumların daha fazla değer vereceğini ümit etmesi, insanın vatandaş olmaktan kaynaklanan özgüvenini ciddi biçimde yıpratıyor. Her şeye rağmen önümüzdeki dönemde tutuklama uygulamalarının Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi normlarına daha uygun hale gelmelerini ihtimal dışı görmüyorum. Yöneticilerimizden gelecek birkaç olumlu mesaj tutuklama rejiminin hızla değişmesini sağlayabilir. Tabii istenirse…”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum