Katalan lider Puigdemont Belçika polisine teslim oldu

nintchdbpict000359406554.jpg

Belçika Federal Savcılığı da Katalonya Özerk Yönetimi eski Başkanı Carles Puigdemont ve 4 bakanın sabah saatlerinde Belçika polisine teslim olduğunu duyurdu. 

Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan  Belçika Federal Savcılığı Sözcüsü Gilles Dejemeppe, “Bugün İspanyol yetkililer  tarafından haklarında tutuklama emri çıkarılan 5 kişi Brüksel Federal Polisine teslim oldu. Söz konusu kişiler sabah saat 09.17’de gözaltına alındı.” dedi.

Dejemeppe, Puigdemont ve 4 bakanın teslim olurken yanlarında  avukatlarının bulunduğunu, gözaltına alınan bu kişilere haklarında Avrupa  tutuklama emri olduğu yönünde bilgi verildiğini açıkladı.

Hakim 24 saat içinde karar vermek zorunda

Belçika kanunları uyarınca Belçika Federal Savcılığının Avrupa tutuklama emrini uygulamak için bir soruşturma hakimi tayin edeceğini belirten Dejemeppe, “İlerleyen saatlerde bu 5 kişi, soruşturma hakiminin karşısına  çıkarılacak. Soruşturma hakimi yarın sabah 09.17’ye kadar bu kişiler hakkında kararını vermek zorunda.” diye konuştu.

Dejemeppe, soruşturma hakiminin 5 kişi hakkında tutuklama kararı  alabileceğini ya da bu kişileri koşullu serbest bırakmaya hükmedebileceğini  kaydetti.

Puigdemont ile eski bakanlar Maria Aleu Serret, Antoni Oliveres Comin,  Lluis Gordi Puig ve Clara Obiols Belçika polisine teslim olmuştu.

İspanya Ulusal Mahkemesi, Katalonya Özerk Yönetimin tek taraflı  bağımsızlık ilanındaki rolleri nedeniyle “devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve  kamu malını kötüye kullanmakla” suçlanan Puigdemont ve 4 bakanı hakkında Avrupa  çapında tutuklama kararını resmi olarak dün Belçika Federal Savcılığına  iletmişti.

Puigdemont ve 4 bakan hafta başında haklarında tutuklama kararı çıkmadan Belçika’ya sığınmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum