Kaşıkçı olayının diplomatik ilişkilere etkisi

1035597920.jpg

Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de ülkesinin İstanbul’daki Başkonsolosluğu’na girdiğinden beri haber alınamıyor. Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğü iddiaları da dile getirilirken, Türkiye, konsolosluk binasında inceleme yapma kararı aldı. Dışişleri Bakanlığı, bu kararı “Suudi makamları işbirliğine açık olduklarını ve başkonsolosluk binasında inceleme yapılabileceğini bildirmişlerdir. Soruşturma çerçevesinde konsolosluk binasında inceleme yapılacaktır” diyerek duyurdu.

Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının Ankara-Riyad ilişkisine etkisini değerlendiren emekli Büyükelçi İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erozan, “Böyle kriminal bir konunun gündemde olması çok iyi ilişkiler içerisinde olduğunuz ülkelerin dahi ilişkilerini zedeler” açıklamasında bulundu.

Erozan, konsoloslukta suç fiilinin işlendiğine ilişkin bir kanıtın bulunması halinde, Türkiye’nin, ‘persona non grata’ yani ‘istenmeyen adam’ ilanına ilişkin prosedürü işletebileceğine vurgu yaptı. Erozan, “Ama bunun kanıtının ele geçirilmesi lazım” dedi.

Bu kanıtın bulunmasının da zor olabileceğine dikkat çeken Erozan, “Bırakın konsolosluk içinde işlenmiş olabilecek bir cinayeti, sokaktaki bir cinayette bile üzerinden bir hafta geçtikten sonra kötü niyetli, bu suçu işlemiş olanlar arkalarında iz bırakmamaya çalışırlar” diye sözlerine ekledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum