Kaşıkçı olayında yeşil plakalı minibüs iddiası

cemal-kasikci.jpg

Suudi Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğuna girdikten sonra bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili soruşturmada polisin, gazetecinin öldürüldükten sonra cesedinin diplomatik plaka taşıyan siyah camlı bir minibüsle kaçırıldığı şüphesi üzerine yoğunlaştığı öne sürüldü.

Sabah’tan Kenan Kıran’ın haberine göre durum, MİT İstanbul Bölge Başkanlığı  ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan personelden oluşan ekibin kurduğu kriz masasında araştırılıyor. Kriz masası, Kaşıkçı’nın salı günü 13.00’te başkonsolosluk binasına girerken izlenip izlenmediğini, ortadan kaybolduğu 13.00-16.20 arası binadan çıkarılıp çıkarılmadığını tespit etmeye çalışıyor.

Gazeteci başkonsolosluğa giriş yaptıktan iki saat sonra çıkışları görülen altı aracın da başkonsolosluğa ait olduğu belirlendi. Araçlardan üçü sağ, diğerleri sol yöne gitti. Şüphelerin toplandığı camı film kaplı siyah minibüsün, bir araçla birlikte başkonsolosluk önünde dört saat beklediği, daha sonra D-100 Karayolu’na doğru hareket ettiği tespit edildi.

Polis, araçların yol aldığı güzergahların kamera görüntülerine bakıyor. Araçlardaki kişilerin tespit edilmesine çalışılıyor. Özellikle şüphe çeken biri camları film kaplı iki araç diplomatik yeşil plaka taşıyor. Bu araçlarda tıpkı başkonsolosluk yerleşkelerindeki gibi arama yapılamıyor.

Şüphe: Planlı cinayet

Habere göre ortak ekip, Kaşıkçı’ya başkonsolosluğa ilk başvuru yaptığı 28 Eylül’de “Evrakların hazır değil” dendiği, operasyon hazırlığı için 2 Ekim’e randevu verildiği, Suud istihbaratçıların binaya çağrıldığı, yani gazetecinin tuzağa düşürüldüğü ihtimalini değerlendiriyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum