Kartal ailesinin 'böbrek yetmezliği' dramı

kartal-ailesinin-bobrek-yetmezligi-drami_32c0b13.jpg

MARDİN (AA) – Mardin’de üç çocuğu böbrek yetmezliği dolayısıyla yaşamını yitiren Kartal ailesinin dördüncü çocuğuna da aynı teşhis kondu.

Kızıltepe ilçesine bağlı Sürekli Mahallesi’nde oturan Abdulrezzak ve Şükran Kartal çifti, Selahaddin, Velat ve Nesrin adını verdikleri 3 çocuğunu böbrek yetmezliği nedeniyle kaybetti. Ağabeyinin ismini taşıyan Selahaddin’in de (10) aynı hastalığa yakalanması aileyi yasa boğdu. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde yatan Selahaddin’e böbrek nakli yapılması gerekiyor. Gelirleri olmadığı için zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan aile, organ nakli için hayırseverlerden destek bekliyor.

“Dördüncü çocuğumu da kaybetmek istemiyorum”

Anne Şükran Kartal, AA muhabirine, altı çocuğundan üçünü böbrek yetmezliği nedeniyle kaybetmenin acısını yaşadıklarını ifade ederek, “Kısa bir süre önce vefat eden kızı Nesrin’in karaciğerini bağışladık. Üç çocuğumu bu hastalıktan dolayı kaybettim, dördüncü çocuğumu da kaybetmek istemiyorum. Çocuğuma böbrek bulunmasını istiyorum.” dedi.

“İşsiz olduğum için zor durumdayız”

Baba Abdurrezak Kartal ise Balcalı Hastanesi Çocuk Nefrolojisi bölümünde tedavi gören oğlunun yaşaması için böbrek nakline ihtiyacı olduğunu belirtti.

Geliri olmadığı için de zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiklerini ve bunun için destek beklediklerini kaydeden Kartal, “İşsiz olduğum için zor durumdayız. Tek odalı evimizin çatısından su sızıyor. Büyük oğlum sara hastası olduğu için askerlik yapamadı. Ondan bir küçüğü askerliğe gidecek.” dedi.

“Ablam ve ağabeylerim gibi ölmek istemiyorum”

4. sınıf öğrencisi olduğunu belirten Selahaddin Kartal ise okulunu ve arkadaşlarını çok sevdiğini kaydederek, “İyileşmek istiyorum. Ablam ve ağabeylerim gibi ölmek istemiyorum.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de 25 bin hasta böbrek nakli bekliyor”

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Dr. Nurettin Ay, Türkiye’de birçok hastanede böbrek ve karaciğer naklinin sık, akciğer naklinin ise nadir olarak yapıldığını ifade ederek, Sağlık Bakanlığı verilerine göre 25 bin kişinin böbrek nakli beklediğini söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum