'Kararsızların büyük çoğunluğu evete döndü'

kararsizlarin-buyuk-cogunlugu-evete-dondu_7ab848b.jpg

ANKARA (AA) – Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Akdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘kontrollü darbe’ iddiasına ilişkin soru üzerine, Kılıçdaroğlu’nun yıllardır temelsiz ve delilsiz iddialar ortaya attığını söyledi.

Akdağ, 15 Temmuz gecesi 249 şehit verildiğini, birçok insanın engelli hale geldiğini, tankların insanların üstünden geçtiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dikkat ederseniz, arkasından ‘Şu şu ve bir de şu sebeple kontrollü darbe.’ falan demiyor. ‘Bende bilgiler var, sonra onları açıklarım.’ diyor. Bu, insana, insanımıza, demokrasimize, milletimize saygısızlık, gerçekten şehitlerimize saygısızlık, gazilerimize saygısızlık. Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı’ndan ayrılırken temas kurduğu iddiasına, ‘İspat ederlerse istifa ederim.’ diyor ya, kendisi telefon açmamış olabilir. 10 dakikadan daha kısa bir süre içerisinde orada darbeciler tanklarıyla dururken nasıl çıkmış, onu bir anlatsın. Nasıl o kadar kolaylıkla oradan bırakıvermişler Kılıçdaroğlu’nu?”

“Kılıçdaroğlu’nun FETÖ meselesinde bir yumuşak karnı var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, suikastçilerden kurtularak İstanbul’da darbenin göbeğine indiğini, kaçmadığını anlatan Akdağ, şunları kaydetti:

“Çok açık ifade edeyim, Kılıçdaroğlu’nun FETÖ meselesinde bir yumuşak karnı var. Genel başkanlığa geliş şekline bakalım, o zaman Sayın Baykal’la ilgili kasetler vesaireler, bu kasetleri sonradan FETÖ’nün yaptığı ortaya çıktı, onun hemen peşinden Kılıçdaroğlu geldi. Mantıken elbette işkillendiriyor. Dolayısıyla Sayın Kılıçdaroğlu’nun muhtemelen bir diyet borcu var ve o diyet borcunu ödüyor ama yanlış yapıyor. FETÖ konusunda millet çoktan fikrini verdi.”

“İspat edemeyeceği iddialar ortaya atıyor”

Kılıçdaroğlu’nun, ispat edemeyeceği iddiaları ortaya atarak korkunç bir yanlış yaptığını ve onların altında kaldığını belirten Akdağ, “kontrollü darbe” iddiasıyla ilgili delili, kanıtı neyse çıkıp söylemesi gerektiğini vurguladı.

Akdağ, “16 Nisan’ı bekliyorum derse, zaten saçmalamış olur. Tam zamanı işte, çıksın anlatsın bunları.” diye konuştu.

“Kararsızlar azaldı, evet oyları arttı”

Ana muhalefet partisi ve ‘hayır’ diyen diğer partilerin, “Tek adamlık” gibi sloganlarla vatandaşın kafasını biraz karıştırdığını ancak maddeler anlatılınca meselenin anlaşılmaya başlandığını aktaran Akdağ, değişiklikle Türkiye’nin önünün açılacağı anlaşılınca kararsızların azaldığını ve “evet” oylarının arttığını kaydetti.

Vatandaşların, bozkurt veya Rabia işaretiyle ya da HDP’lilerin işaretiyle oyunun rengini belli ettiğini söyleyen Akdağ, “Aslında, son derece demokratik bir ortamda vatandaş kararını verme fırsatını buldu. Bunu biz anketlerin dışında da gözlüyoruz. Tahmin ediyorum ki bir ay öncesine kıyasla kararsızlar yüzde 10’lardan 3’lere kadar indi ve onların da büyük bir çoğunluğu ‘evet’e döndü. Şahsi kanaatim şu anda ‘evet’ler önde gidiyor.” dedi.

Akdağ, önceki sistemde milletin seçmediği bir cumhurbaşkanı olduğunu ve cumhurbaşkanının Bakanlar Kurulu kararlarından üst düzey bürokrasinin atanmasına kadar büyük yetkileri bulunduğunu hatırlatarak, “Aslında söylenenin tam tersine biz, yetkileri ile birlikte sorumlulukları da artan yeni bir cumhurbaşkanlığı sistemi getiriyoruz. Tek adamlıkla bunun uzaktan yakından alakası yok çünkü Meclis belli bir çoğunlukla cumhurbaşkanını zamanı dolmadan seçime dahi götürebiliyor.” dedi.

Hastaların sandığa taşınması hizmeti

Akdağ, Sağlık Bakanlığının “evde sağlık hizmeti” kapsamında hizmet alan ve hastanede tedavi gören hastalara talepleri halinde 16 Nisan’da oy vereceği sandıklara taşıma hizmetine ilişkin soru üzerine, evde sağlık hizmeti alan kayıtlı 300 binin üzerinde vatandaş bulunduğunu bildirdi.

Vatandaşların “444 38 33” numaralı telefonu sadece seçim günü için değil daha sonra evde sağlık hizmeti alma ihtiyacı olduğunda da arayabileceğini belirten Akdağ, seçim günü mevcut ekiplerin yeterli olmaması halinde ilave ekipler ve araçlar görevlendirileceğini aktardı.

Bunu herkesin alkışlaması gerekirken yaptıkları her şeye ‘kötü’ deme ihtiyacı duyan bir muhalif kanat olduğunu aktaran Akdağ, demokratik hakkın kullanılması için 16 Nisan’da bu hizmeti layıkıyla vermeye çalışacaklarını vurguladı.

“Kimyasal silah kullanıldığı incelemelerimizde kesinleşti”

Akdağ, Beşşar Esed rejiminin 4 Nisan’da İdlib’deki kimyasal silah saldırısında yaralanarak Türkiye’de tedavi altına alınanların sağlık durumuna ilişkin soru üzerine, “Türkiye’ye 34 vaka intikal etti. 34 vakadan 25’i tedavileri yapılarak hastanelerden çıkarıldılar. 3 kişinin tedavisi Hatay Devlet Hastanesinde devam ediyor. Maalesef 6 kişi de hayatını kaybetti. Başlangıçta 3 kişiydi bu sayı, bugün itibarıyla 6 kişi hayatını kaybetti.” açıklamasında bulundu.

Hem tedavi gören hem de hayatını kaybeden kişilerin adli incelemelerini yapmak üzere Adalet Bakanlığı ile çalıştıklarını belirten Akdağ, “Neticesinde özellikle idrar numunelerinde sarin gazı kullanıldığına dair çok net, kesin sonuçlar elde ettik. Otopsi sonuçları da bunlara işaret etti. Adli tabiplik de otopsi sonuçlarını yakında açıklayacaktır. Yani Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı bizim incelemelerimizde kesinleşti.” şeklinde konuştu.

Muhabir: Yıldız Aktaş,Yıldız Nevin Gündoğmuş

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum