Kanada'daki camiye silahlı saldırı

TUNUS (AA) – Kanada’nın Quebec eyaletindeki Quebec İslam Kültür Merkezi Camisi’ne düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler arasında yer alan Tunus vatandaşı Bubekr Sabiti’nin amcası, Bubekr’in camide hayatını kaybetmesinin kendileri için bir şeref olduğunu belirtti.

AA muhabirine konuşan amca Muhammed Sabiti, Tunus’un Tatavin ilinde yaşayan aile fertlerinin olayı ilk olarak herkes gibi medyadan takip ettiğini, daha sonra ölenler arasında yeğeninin de olduğunu öğrenmeleri üzerine büyük üzüntü yaşadıklarını ifade etti.

Yeğeninin, 8 yıl önce Tunus’ta bir eczanede çalıştığını söyleyen amca Sabiti, “Çalışmak için Kanada’ya gitmişti. Cami saldırısında öldürülenler arasında Bubekr’in de olduğunu Kanada’da yaşayan akrabalarımızdan öğrendik. Bubekr’in camide hayatını kaybetmesi bizim için şereftir.” dedi.

Amca Sabiti, olaya ilişkin Tunus Dışişleri Bakanlığından kendilerine henüz resmi bir bilgilendirme yapılmadığını dile getirdi.

Tunus Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada Kanada’daki cami saldırısında hayatını kaybedenler arasında Tunusluların da olabileceğini belirtmişti. Kanada’daki konsoloslukla koordineli şekilde çalışma yürütüldüğüne işaret edilen açıklamada “Tunus’un söz konusu terör saldırısını şiddetle kınadığı” ifade edilmişti.

Kanada’nın Quebec eyaletinin başkenti Quebec’te bir camiye yapılan saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi yaralanmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum