Kanada'da camiye saldırıya dünyadan tepkiler

BERLİN/PARİS (AA) – Almanya ve Fransa, Kanada’nın Quebec eyaletinin başkenti Quebec’te dün bir camiye yapılan terör saldırısını kınadı.

Almanya, Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, yaptığı yazılı açıklamada, saldırının hoşgörü ve farklılıklarıyla bilinen bir milletin kalbini hedeflendiğini belirtti.

“Quebec’te bir camide namaz kılan Müslümanlara karşı yapılan hunharca saldırıyı en sert bir şekilde kınıyorum.” ifadesini kullanan Gabriel, bu zor saatlerde Kanadalı dostlarının yanında durduğunu kaydetti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Kanada’daki saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilediğini ifade etti.

Saldırının kimin yaptığının henüz bilinmediğine işaret eden Seibert, “Bildiğimiz bunun alçakça bir eylem olduğu. Katiller farklı inançlara sahip insanları karşı karşıya getirmeyi veya bölmeyi hedefliyorlarsa, bunu başaramayacaklar ve başarmamaları gerekiyor. Biz yas içinde Quebec’teki Müslüman toplumun yanında duruyoruz.” ifadesini kullandı.

Konuya ilişkin Paris’teki Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada da, “Cumhurbaşkanı François Hollande, Quebec’teki bir camiye düzenlenen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralı olarak kurtulduğu bu nefret uyandıran saldırıyı şiddetle kınamaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Hollande’ın resmi sosyal medya hesabından da paylaştığı açıklamada, teröristlerin, Quebec halkının barış ve diğer kültürlere yönelik açık tavrını hedef aldığı belirtildi.

Kanada’nın Quebec eyaletinde İslam Kültür Merkezi’nde yatsı namazı için toplanan cemaati hedef alan ve 3 kişi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıda 6 kişi ölmüş, 8 kişi yaralanmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum