Kalın’dan Esad yanlılarının Afrin’e giriş yapmalarına ilişkin açıklama

afrin-opeasyonu-1-iha.jpg

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ”Halep civarından gelip Afrin’in güney uçlarına oradan da şehre girmeye çalışan bir grubun girme teşebbüsü olduğunu gördük bu topçu atışımızla çekildi” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunup gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kalın’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Esad rejimiyle PYD YPG arasında anlaşma imzalandı mı diye haberler çıktı. Halep civarından gelip Afrin’in güney uçlarına oradan da şehre girmeye çalışan 40-50 araçlık bir konvoyun bir grubun girme teşebbüsü olduğunu gördük bu topçu atışımızla çekildi. Burada bir anlaşma söz konusu değil. Böyle bir anlaşma olsa bile Türkiye olarak biz Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili planlarımızı uygulamaya devam edeceğiz. Doğu Guta’daki masum sivillein öldürülmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Bölge yeni bir Kandil yapılmaya çalışılıyor. Böyle bir girişimin ciddi sonuçları olur. Dün gördük topçu ateşiyle bunlar püskürtüldü geldiği yere döndüler. Bu girişimin tekrarlanması ihtimaline karşı tedbirler alındı.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

Gerek ABD’nin YPG’ye verdiği desteğin sonlandırılması Münbiç’ten çıkarılması konusunda beklentimiz çok nettir. PYD ile yapılan işbirliğinin sona erdirilmesi gerekmektedir. FETÖ meselesinde de somut adımlar bekliyoruz. (FETÖ) Bizim bütün talebimiz, hakkında tutuklama kararı, davalar bulunan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ama şu anda Amerika’da bulunan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti’ne iade edilmeleri ve yargının önüne çıkmalarıdır. Beklentimiz, Trump yönetiminin bu terör örgütüyle ilgili somut adımlar atmasıdır.

ANKARA-ŞAM TEMASI OLUR MU?

Bizim Şam rejimi ile resmi temasımız söz konusu değil. Çatışmasızlık bölgelerini oluşturmak için kurduğumuz bir mekanizma var. Verdiğimiz mesajlar Rusya ve İran üzerinden Şam rejimine iletilmekteydi. Bizim doğrudan resmi temasımız söz konusu değil. Fakat olağanüstü şartlar gerektirdiğinde, belli sorunları çözmek için ilgili birimlerimiz, yani kastettiğim istihbarat birimimiz, doğrudan ya da dolaylı belli temaslar kurabilir. Bu, zaten istihbarat birimimizin temel görev tanımları arasındadır.
AFRİN HAREKATI

İkide bir önümüze ‘Afrin operasyonu durmalı, şöyle, böyle olmalı…’ gibi açıklama getirenlere cevabımız budur; Kimseye bir izahat borcumuz yok. Türkiye Cumhuriyeti kendi ulusal çıkarları için gereğini yapmaktadır.

SEÇİM İTTİFAKI
Arkadaşlarımız bugün saat 15.00’te gerekli kanuni düzenlemeyi verecekler. Katılmak isteyen başka aktörler olursa, ‘Cumhurun İttifakı’, adı üstünde herkese açık. Bütün cumhuru kapsaması arzu edilir.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI TILLERSON’IN ANKARA ZİYARETİ
(Kılıçdaroğlu) ‘Devlet devre dışı bırakılmıştır’ diyor mütercim midir devlet? Bu tür görüşmlere tercüman alınmaması verilen önemin işareti. Devlet devre dışı bırakılmıştır yorumu devlet tecrübesine sahip birisinin yapabileceği bir yorum değildir diye düşünüyorum.

ABD SAVUNMA BAKANI MATTIS’IN ”YPG’Yİ PKK’YA KARŞI SAVAŞTIRABİLİRİZ” TEKLİFİ

Öncesinde ve sonrasında böyle bir teklifi hiçbir Amerikalı yetkiliden duymadık.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum