İzmir'deki orman yangınına 2 bin personelle müdahale ediliyor

izmirdeki-orman-yanginina-2-bin-personelle-mudahale-ediliyor_c545a9d.jpg

İZMİR

İzmir’in Menderes ilçesi Şaşal Mahallesi yakınlarında dün 12.55’de makilik arazide başlayan ve çevredeki ormana sıçradıktan sonra geniş bir alanda etkili olan yangını söndürme çalışmaları havadan ve karadan sürüyor.

Yangın söndürme çalışmalarına, Orman Genel Müdürlüğüne bağlı çevre il ve ilçelerdeki ekiplerden 2 bin personel, 9 helikopter, 4 uçak, 128 arazöz ve 11 dozerle katılıyor.

Belli bölgelerde kısmen kontrol altına alınan yangın, Tahtalı Baraj Gölü havzası çevresi ile Gümüldür Mahallesi’nin bulunduğu ilçenin Güney, Batı ve Kuzeybatı istikametinde ilerlemeyi sürdürüyor.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez’in de katıldığı söndürme çalışmasında tüm ekipler, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nün Menderes-Gümüldür yolu üzerinde oluşturduğu kriz merkezinden yönlendiriliyor.

Ekiplerin yangını söndürmek için yoğun çaba harcamasına karşın, ormanlık alanda yer yer büyük alevlenmeler görülüyor.

Yangın nedeniyle gökyüzünü is bulutu kaplarken, dumandan etkilenmelerin önüne geçilmesi için Menderes-Gümüldür yolu da çift taraflı olarak trafiğe kapatıldı. Jandarma ekiplerinin önlem alarak kontrol noktası oluşturduğu yolda sadece görevli kişilerin araçlarının geçişine izin veriliyor.

30 saattir süren yangını söndürme çalışması devam ediyor

30 saattir süren yangını kontrol almak için ekiplerin verdiği mücadele sürüyor

Karadan ve havadan yangına müdahale eden ekipler, arazinin sarp ve kayalık olması nedeniyle zor anlar yaşıyor. Arazözlerle müdahalenin zor olduğu arazide, ağaçların kaya altlarında kalan köklerinin tekrar tutuşmasının yangını kontrol altına almayı güçleştirdiği belirtiliyor.

Ekipler, yangının çıkış noktası olarak belirlenen Deliömerli köyü yolu mevkisinde inceleme yaptı. Jandarma ekiplerinin çalışmasına Türkiye’de 3 tane olduğu bildirilen, benzin ve tiner kokusuna duyarlı dedektör köpeklerden biri de katıldı.

Yangının çıkış nedeni araştırılıyor

Bu arada Menderes İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipleri de yangının ilk çıkış noktası olarak belirlenen Deliömerli köyü yolunun üst kesimindeki makilik alanda inceleme yaptı.

Jandarma ekipleri, sabotaj amaçlı kullanılmış olabileceği değerlendirilen benzin ve tiner kokusuna duyarlı dedektör köpeğin yardımıyla bölgede çalışma başlattı. Ekiplerin yaptığı incelemede alevlerin başlangıç noktasında cam içki şişesi bulunduğu öğrenildi.

Urla’dan gönüllüler yangın bölgesine gitti

Öte yandan, vatandaşlar da yangın söndürme çalışmalarına katılıyor. Urla Kaymakamlığı tarafından Menderes’de devam eden orman yangınına müdahale edecek gönüllü arandığı anonsu yapıldı. Yağcılar, Kuşçular ve Demircili mahallelerinden 18-50 yaş arasındaki 30 kişilik grup Urla Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüs ile yangın bölgesine gitti.

Ormanda mahsur kalan köpekler kurtarılmaya çalışılıyor

Gönüllü vatandaşlar, alevlerin ilerlediği bölgelerde bulunan köpekleri kurtarmak için seferber oldu. Vatandaşlar, yangından kaçan köpekleri kucaklayarak Menderes Belediyesinin sağladığı araçlara bindirdi. Köpeklerin çevredeki hayvan barınaklarına nakledileceği belirtildi.

İzmir Valiliği Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Sibel Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangının ilerlemesi nedeniyle orman içinde mahsur kalan köpekleri tahliye etmek için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Orman içinde çok sayıda köpek yaşadığını aktaran Altun, şöyle konuştu:

“Burası, bu köpeklerin yaşam alanları. Uzun süredir burada yaşıyorlar ve hiçbir yere gitmiyorlar. Sağ olsun Menderes Belediye Başkanımız Bülent Soylu ve AK Parti İzmir Milletvekilimiz Atilla Kaya ve bütün ekipler canla başla çalışıyor. Biz de gönüllülerle birlikte burayı tahliye etmeye çalışıyoruz. Risk artarsa ilerideki bakımevini de boşaltacağız. Hepimiz burada emek harcıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız bu köpeklere evlerini açsınlar. Onlardan geçici yuva istiyoruz.”

Hayvanseverlerden Ceyda Bal Kundak da ormanda mahsur kalan köpekleri kurtarmak için ekipler oluşturulduğunu ifade etti.

Düşen helikopterdeki 5 mürettabat taburcu edildi

Öte yandan çalışmalara katıldığı sırada düşen söndürme helikopterinin tedbiren hastaneye kaldırılan 5 mürettabatının, kontrollerinin ardından taburcu edildiği belirtildi.

Menderes ilçesi Şaşal Mahallesi yakınlarında dün 12.55’de makilik arazide başlayan ve çevredeki ormana sıçradıktan sonra geniş bir alanda etkili olan yangın için havadan ve karadan söndürme çalışması başlatılmıştı.

Çalışmalara katılan Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, gazetecilere yaptığı açıklamada üç noktada devam eden yangına müdahalenin sürdüğünü, yangından 500 hektardan fazla ormanlık alanın etkilendiğini bildirmişti.

Muhabir: Mustafa Yıldırım,Göksel Kayseri

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum