İzmir’de mahkeme iptal etti, bakanlık izin verdi

arsa.jpg

Cumhuriyet’ten Yusuf Özkan’ın haberine göre, Madra Barajı ve Nebiler Şelalesi’ne zarar vereceği gerekçesiyle İzmir 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen Çukuralan Altın Madeni 3. kapasite artırımına, yeniden ÇED izni verildi.

Dikili’nin Çukuralan Mahallesi’nde kayyım tarafından işletilen Koza Altın şirketi tarafından yapılması planlanan Çukuralan Altın Madeni 3. Kapasite Artırımı Projesi’yle ilgili ÇED süreci İzmir 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Ancak Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, 2009/7 sayılı genelgeye dayanarak yeni ÇED onayı verdi.

Davacılardan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, mahkeme kararında özellikle yer seçiminin yanlışlığına; madenin baraj ve akarsulara kalıcı zararlar verebileceğine vurgu yapıldığını anımsatarak “Bunların yeri değişmediğine göre, iptal edilen ÇED sürecindeki olumsuzluklar geçerliliğini koruyor. Genelge maymuncuk gibi kullanılıyor” dedi.

Ege Kültür ve Çevre Platformu (EGEÇEP) avukatı Arif Ali Cangı, “Çukuralan’ın coğrafyası mı değişti” diye sordu. Bergama Çevre Platformu Başkanı Erol Engel de “İlk iki kapasite artırımında toplam 12 bin kızılçam kesildi. 3.’sü için de 4 bin 600 kızılçamın kesilmesi öngörülüyor” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum