İttifak bitince İYİ Parti’nin stratejisi değişti

1035719380.jpg

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulislere dayandırdığı haberine göre,24 Haziran seçimlerinde özellikle CHP’li seçmenin ağırlıkta olduğu kıyı illerinden daha fazla oy alan İYİ Parti, bu kez AKP ve MHP’nin oy deposu olarak bilinen İç Anadolu Bölgesi’ndeki illerden oy almanın planlarını yapıyor.

İYİ Parti böylece sağ seçmen üzerinde alternatif parti olmayı hesaplarken, partilerle sandıkta işbirliğinin sağlanmasına da sıcak bakıyor. Bunun için de şehirler üzerinden mutabakat formülünü yaşama geçirmeyi hedefliyor.

Hem MHP’li tabana hem de merkez sağ tabana yakın duran partinin bundan sonraki hamleleri sağ seçmende de merak uyandırırken, İYİ Parti, herhangi bir partiyle protokol esasına dayalı bir ittifak içinde olmayı tercih etmeyecek. Bunun yerine tabanda ve sandıkta ittifakı düşünen İYİ Parti, bu durumu da seçmenine ‘ittifak değil işbirliği olarak’ anlatacak.

24 Haziran seçimleri döneminde, özellikle CHP’nin seçmen kitlesinin yoğunlukta olduğu kıyı illerinden oy alan İYİ Parti, bu kez de rotasını merkez sağ seçmenin ağırlıkta olduğu İç Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi’ne çevirecek. İYİ Parti böylece, yerelde Cumhur İttifakı’nın yaratacağı sinerjinin bozulmasıyla, merkez sağ seçmeni kendi bünyesine kazandırmayı amaçlıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum