İstanbul’da “odak ülke” Çin

20171205183801828_45331.jpg

20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali dün İstanbul’da başladı. Festival kapsamında ilk kez düzenlenen Çin filmleri haftası büyük ilgi gördü.

Açılış törenine Çin ve Türkiye’nin siyaset, kültür ve medya çevrelerinden 200’den fazla temsilci katıldı.

Çin’in İstanbul Başkonsolosu Qian Bo, Çin ile Türkiye arasında stratejik işbirliğinin yoğunlaştırılmasıyla birlikte, iki ülkenin film ve medya alanlarındaki değişiminin de arttığına işaret etti.

Çin film haftasının, iki ülkenin sinema çevreleri arasında yeni bir değişim platformu olduğunu belirten Qian Bo, sinema sanatının, iki ülkenin halkları arasında dostluğun pekişmesine güç katacağını vurguladı.

Dün ayrıca Çin-Türk ortak yapımı olarak çekilecek “Büyülü An” adlı film de tanıtıldı.

Öte yandan Festivalin bu yıl Özel Katkı Ödülü, Çin Uluslararası Radyosu’na verildi.

Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından düzenleniyor.

Her yıl farklı bir ülkenin sinemasını mercek altına alan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali 20. yılında günümüz “Çin Sineması”na odaklanıyor.

CRI (China Radio International) işbirliğiyle gerçekleştirilen “Çin’e Bak, Dünyayı Gör” adlı bu bölüm kapsamında festival, günümüz Çin Sineması’ndaki film üretimini tüm çeşitliliğiyle yansıtmayı hedefleyen 11 yeni filmden oluşan bir seçkiyi seyirciyle buluşturacak.

54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Altın Portakal kazanan “Melekler Beyaz Giyer” (JIA NIAN HUA) bu kez İstanbul seyircisinin karşısına çıkıyor.Ayrıca, Bir Adam Bir Şehir ve Bay No Problem gibi filmler de seyirciyle buluşacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum