İstanbul Boğazı’nda kaza: Gemi yalıya çarptı

yali.jpg

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün altından geçen i 225 metre boyunda “Vitaspirit” adlı dökme yük gemisinin dümeni kilitlenince sürüklenerek Beylerbeyi tarafında bulunan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarptı. Boğaz, bir süreliğne çift yönlü gemi trafiğine kapatıldı.

Gemi, Karadeniz-Marmara yönlü geçişinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü altında dümen gücünü kaybetmesinin ardından Lacivert ve Uskumru restoranlarının olduğu bölgede bulunan Hekimbaşı Salih Efendi yalısına çarptı.

Yalının kazadan önceki ve sonraki hali

Kaza sonrası Boğaz, bir süreliğine gemi trafiğine kapatıldı. Olayın duyulmasının ardından kısa süre içinde bölgeye Kıyı Emniyeti tahlisiye botu ve römorkörleri sevk edildi. Olay yerine gelen Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı römorkörler ise gemiyi bir süre içinde Ahırkapı’ya çekti.

Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, kaza sonrası ortaya çıkan manzara; ‘Ya kuru yük gemisi değil de tanker olsaydı ne olurdu?’ sorusunu kafalarda oluşturdu. Kazanın Fatih Sultan Mehmet Köprüsü altında gerçekleşmiş olması, olası bir tanker kazasında ortaya çıkabilecek korkutucu tabloyu da akıllara getirdi.

Tankerin çarptığı Hekimbaşı Salih Efendi yalısını bir süredir Yalı Organizasyon isimli bir firma işletiyordu. Yalıda düğün ve konser organizasyonlarının düzenlemesinin yanında Kanal D’de izlenme rekorları kıran Bin Bir Gece isimli dizi başta olmak üzere birçok dizi ve film de bu yalıda çekilmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum