İSPARK arazilerinin çoğu ruhsatsız

ispark-otoparklarinin-cogu-ruhsatsiz-4-iha-_16_9_1541496979-880x495.jpg

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 faaliyetlerine ilişkin hazırlanan Sayıştay denetim raporunda, İSPARK tarafından işletilen açık ve kapalı otoparklardan bazılarının ruhsatsız olduğu tespit edildi.

Raporda, mevzuata göre açık ve kapalı otopark yapmak, yaptırmak, işletme ve ruhsatlandırma işinin büyükşehir belediyelerinin görev, yetki ve sorumlulukları altında olduğuna dikkat çekildi. Bu kapsamda İBB’nin aldığı meclis kararı ile otoparkları kendi iştiraki olan İSPARK A.Ş’ye işlettirdiği belirtilerek bu otoparkların ruhsatının da İBB tarafından verilmesi gerektiği vurgulandı.

“225 OTOPARKIN 173’Ü RUHSATSIZ

Ancak UKOME’den elde edilen bilgilere göre, İSPARK tarafından işletilen 225 adet açık ve kapalı otoparkın 52 adedi ruhsatlı, 173’ü ise ruhsatsız. Sayıştay raporunda, 74 otoparkın ruhsatlandırılmasına ilişkin dosya açılmış olmasına karşın hali hazırda ruhsatlandırma işlemleri tamamlanmadığı bilgisi verildi.

Geriye kalan otoparkların ise ruhsatsız bir şekilde faaliyetlerine devam ettiğine dikkat çekilerek “İlgili müdürlük olan Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından ivedi bir şekilde ruhsatsız olarak faaliyetlerini sürdüren İSPARK A.Ş. tarafından işletilen otoparklara ilişkin ruhsatlandırma çalışmaları yapılmalıdır” denildi.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum