Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

İngiltere-Rusya krizi Lahey’e taşınıyor

skripal.jpg

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), geçtiğimiz ay İngiltere’de kimyasal gaz ile öldürülen Sergey Skripal ve kızı Yulia davası ile ilgili toplanacak. Bu kimyasal saldırıyı düzenlemekle suçlanan ülke konumunda olan Rusya’nın çağrısı ile toplanacak olan OPCW, olayı detaylıca görüşecek.

BBC’den yapılan habere göre, saldırı ile alakalarının olmadığını savunan ve İngiltere’nin bu konuda daha fazla kanıt sunması gerektiğini ifade eden Rusya’nın talebini kabul eden OPCW’nun toplantısının önümüzdeki hafta Hollanda’nın Lahey kentinde gerçekleşeceği söylendi.

Kanıtları incelemekte olan İngiltere’deki Porton Down laboratuvarı ise dün yaptığı açıklamada, Skripal ailesinin maruz kaldığı Noviçok sinir gazının nerede üretildiğini tespit edilmesinin çok zor olduğunu söylemişti.

Kullanılan sinir gazının askeri sınıfta bir sinir gazı olduğundan dolayı saldırının arkasında muhtemelen bir devlet olduğunu belirten Porton Down laboratuvarı, Noviçok’un nerede üretildiğini tespit etmelerinin kendi görevleri olmadığını da belirtmişti.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün üyeleri arasında yer alan Rusya’nın örgütü olağanüstü toplantıya çağırma hakkı bulunuyor. Rusya, İngiltere’nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne hangi kanıtlar sunduğunu öğrenmek istiyor.

Yazıyı paylaşın:
Top
big data blogu