“İnfaz görüntüleri CIA ve MİT’te var”

c45e93b2513ec8cc_636x350.jpg

Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanı Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin Washington Post yazarı, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın infaz görüntülerinin CIA ve MİT’in elinde olduğunu anlattı. “Kaşıkçı, Riyad’la görüştürülüyor. Sorgulamayı ve infaz anını karşı taraf izliyor” diyen Pekin, “Bundan CIA’da haberdar. O bilgiler MİT’in elinde de vardır büyük olasılıkla” dedi.

Suudi Arabistan’ın kayboluşunun 17. Gününde ölümünü kabul ettiği Kaşıkçı’nın cesedi tüm aramalara rağmen bulunamadı. İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey Suudi bir yetkili, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın boğazı sıkılarak öldüğünü öne sürdü.

Yetkili, olayı örtbas etmeyen isteyen ekibin Cemal Kaşıkçı’nın cansız bedenini bir halıya sararak, konsolosluk aracı ile binadan çıkarttığını ve cesedin yok edilmesi için “yerel bir işbirlikçiye” teslim ettiğini anlattı.

Pekin, olaya ilişkin olarak Milliyet yazarı Tunca Bengin’e açıklamada bulundu. Bengin bugünkü köşesinde şunları kaydetti:

Cemal Kaşıkçı’nın anlık bir hadise değil, planlı bir operasyon sonucu öldürüldüğü ve emri kimin verdiği açık. Dolayısıyla da Suudi yönetimi için şu andan sonra tek çıkış yolu gereğini yapmak. Çünkü “Prens masalları” ya da meseleyi birkaç güvenlik ve istihbarat mensubunun üzerine yıkar, kapatırız gibi manevraları artık kimseye yediremez. Hele de Kaşıkçı’nın infaz anı görüntü ve ses kayıtlarının varlığı konuşulurken… Ve de tüm dünya merakla o kaydı beklerken… Yani deşifre olmanın devamı var ve Suudi yönetimi her an daha fazla köşeye sıkışabilir. Nitekim Trump da bunun farkına vardı ve ilk andaki “İkna oldum” açıklamasından çark ederek, “Suudilerin başlangıçta oluşturdukları mefhum çok kötüydü. Kötü şekilde uygulanmıştı. Üzerinin örtülmesi çabası bugüne kadarki en kötü örtbas girişimiydi. Bu fikir kimin aklına geldiyse başı büyük belada, olmalı da” sözleriyle tam aksi bir görüntü verdi. Ki bunun dozajı CIA Direktörü Gina Haspel’in Ankara temaslarından sonra vereceği rapor doğrultusunda daha da artabilir.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum