İnce: Sarayını başına yıkacak bir iradeye ihtiyaç var

1032094080.jpg

CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, kurultay konuşmasında adaylığını açıklarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kastederek, “Onun haddini bildirmek için adayım” dedi.

İnce, TSK ile birlikte Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nda yer alan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) için Kuvayi Milliye benzetmesi yapan Erdoğan’a, “Kuvayi Milliye’nin ekmek alacak parası yoktu. Tarih cahili ÖSO Kuvayi Milliye’dir diyor” sözleriyle yüklendi.

TBMM’de dokunulmazlıkların kaldırılması sırasında evet oyu verilmesini eleştiren İnce, “Ben hayır oyu vereceğim dedim hayır oyu verdi. Parti MYK’sı evet vereceğiz dedi evet verdi. Neden? ‘Kürtler de hayır diyor, aynı kefeye koyulmayalım’ diye hayır denildi. Kürtler hiç doğruyu söylemez mi?” diye konuştu.

‘YOL AYRIMINDASIN TÜRKİYE’

İnce’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Selam olsun umutların peşinde koşanlara. Karanlığı aydınlığa çevirenlere ve bunun için mücadele edenlere selam olsun. İki yol iki ihtimal. Ya kazanacağız ya yok olacağız. Ya kazanacağız, ya kaybedeceğiz. Yol ayrımındasın Türkiye. Geleceğimiz elimizden alınıyor. Cumhuriyetimiz yıkılıyor.
Denizin bittiği yerdeyiz. Cumhuriyet gemisi karaya oturmak üzere. Geleceğimizi geri alacağız. Türkiye’de demokrasiden, özgürlüklerden, insan haklarından bahsetmek mümkün değildir. Anayasa bizzat Anayasa Mahkemesi tarafından rafa kaldırılmıştır.

‘CHP’DE TUZU KURU OLANLAR VAR’

Ekonomimiz her türlü dış müdahalelere açıktır. İşsizlik can yakıyor.
CHP’de tuzu kuru olanlar var. Mesela CHP’de tuzu kuru olanlara Çankaya, Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, buraları aldı mı onlara yetiyor. Mutlu azınlıklar var.

‘ONUN HADDİNİ BİLDİRMEK İÇİN ADAY OLDUM’

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Yiğitsen açıkla
Dış politikada yüz yıllık geleneklerinden koparılmış bir Türkiye var. Kuvayi Milliye’nin askerlerinin ekmek almaya parası yoktu. Kuvayı Milliye’nin askerleri emperyalizme karşı savaştı. Bana niye aday oldun diye soruyorlar. Onun haddini bildirmek için aday oldum.
Çağdaş dünyadan fiziksel olarak da kopuyoruz. Kadınlarımıza kabul edilmez bir yaşam dayatılıyor. Her gün yurtlarda çocuklarımıza tecavüz olayı yaşanıyor. Bu topraklar böyle yalancı, böyle yüzsüz görmedi. Yanlış yapıyor, hata yapıyor, kandırılıyor, hesap vermiyor. Cumhuriyeti kuranların sloganı ya istiklal ya ölümdü. AKP iktidarının sloganı ya iktidar ya ölüm.

‘BENZİN İSTASYONLARI VERGİ DAİRESİ OLARAK ÇALIŞIYOR’

AKP döneminde benzinin fiyatı 3.5 kat artmıştır. Benzin istanyonları vergi dairesi olarak çalışıyor.
Eğitimde dökülüyoruz. Çocuklarımız sınavdayken sistem değişiyor. Bir fizik öğretmeni olarak Bütün velileri uyarıyorum, çocuklarınızı milli eğitim bakanlığından koruyun.
Yeni bir din var. İçkiyle, başını kapatmakla ilgili yasak. Diğer her şey serbest. Bu uydurmaya karşı çıkacağız. Ne derse desinler. Elalem ne der diye değil, ilkeyle siyaset yapılır.

‘KAZANMAYA, DEĞİŞİME MECBURUZ’

Hak, güç ve adalet arasındaki bağı kurmak için, insanlara utanma duygusu getirmek için, kazanmak zorundayız. Kazanmaya, yenilenmeye, değişime mecburuz.
Ekonomizin merkezinde insan olmalıdır. Hedefimiz insan yaşamını güçlendirmektir. Ne ezilen ne ezen insanca hakça bir düzen. Akademik özgürlükleri yeniden sağlayacağız.
Bu akşam beni genel başkan seçerseniz 45 gün içinde olağanüstü tüzük kurultayını toplayacağız. İmza rezaletine son vereceğiz. Toplu imza törenleri olmayacak. İl başkanlarına genel başkana destek açıklaması yasak olacak. Benim dönemimde yasak olacak.

‘KILIÇDAROĞLU YİNE BAŞIMIZIN TACI OLACAK AMA…’

Kılıçdaroğlu yine başımızın tacı olacak. Ona hak ettiği saygıyı her zaman göstereceğiz. Onun Ankara’dan İstanbul’a büyük yolculuğunu her zaman yüreklerimizde taşıyacağız. Ama CHP’nin yeniliğe, değişime, yeni bir umuda ihtiyacı var. Onun sarayını başına yıkacak bir iradeye ihtiyaç var.

‘HEDEFİMİZ YÜZDE 50+1’

Bizim genel başkanımız yanlış yapar ama haram yemez.
Hedefimiz yüzde 50+1. Hedefimiz Cumhurbaşkanlığı… Bugün neden aday oldum biliyor musunuz? Sizleri seçim akşamı ağlatmamak için genel başkanlığa aday oldum. Sizi ezdirmeyeceğim.

‘BEN KİMSENİN MARABASI DEĞİLİM’

Bugün beni genel başkan yapın, tüzüğü değiştireceğiz. CHP’nin cumhurbaşkanı adayını 1 milyon 200 bin üye seçecek. Ben kimsenin marabası değilim. Genel başkan olduğumda kimse benim de marabam olmayacak.
50 kurultay delegesinden oy alırsın gelir, CHP’nin kurultay adıyını belirlersin. 45 gün olağanüstü tüzük kurultayında bir önerim daha var. İki seçimde partiyi birinci parti yapamayan genel başkan istifa etsin. Kendisi aday olamayacak, bunu tüzüğe yazacağız.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum