İmamoğlu’ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 5 yeni dava

5c8b7da167b0a913e4b790a3.jpg

İndependent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre İBB Meclisi’nin Şubat ayında aldığı 332, 333, 334, 335 ve 336 sayılı kiralama ve tahsis kararlarını iade eden İmamoğlu, AK Parti’li üyelerin ısrar kararı alarak direnmesi ve kararların kesinleşmesi üzerine, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

20 Mart’ta mahkemeye başvuran İmamoğlu, İBB Meclisi’nin 332, 333, 334, 335 ve 336 sayılı kararlarının yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini talep etti.

İmamoğlu, İBB’ye açtığı ocak ayındaki üç, Mart ayındaki beş olmak üzere toplam sekiz davayı, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun kendisine verdiği yetkiyi kullanarak açtı. Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 14. maddesi, büyükşehir belediye başkanlarına şu yetkiyi veriyor:

Büyükşehir belediye başkanı, hukuka aykırı gördüğü belediye meclisi kararlarını, yedi gün içinde, gerekçesini de belirterek yeniden görüşülmek üzere belediye meclisine iade edebilir. Yeniden görüşülmesi istenilmeyen kararlar ile yeniden görüşülmesi istenip de büyükşehir belediye meclisi üye tam sayısının salt çoğunluğuyla ısrar edilen kararlar kesinleşir. Büyükşehir belediye başkanı, meclisin ısrarı ile kesinleşen kararlar aleyhine idarî yargıya başvurabilir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum