İmamoğlu: “Hep birlikte İstanbul’u ayağa kaldıracağız”

1558042886803-f.jpg

YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesinin ardından mazbatası elinden alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, iftarını Bakırköy’de İstanbullularla birlikte yaptı. İmamoğlu’na, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yanı sıra binlerce İstanbullu da eşlik etti.

İftarın ardından yaptığı konuşmada, 16 Mayıs’ın Bandırma Vapuru’nun Samsun’a gitmek için İstanbul’dan ayrıldığı tarih olduğunu hatırlatan İmamoğlu, “O vapurda Mustafa Kemal’e eşlik eden gençlik vardı, “Tam bağımsız bir Türkiye” diyen bir ruh vardı, özgürlük ateşi vardı. Aynı inançla yol yürüyoruz. O günün koşullarında çok kötü durumda olan Anadolu’yu, Türkiyemizin insanını ayağa kaldıran Mustafa Kemal Atatürk’tü, 19 Mayıs ruhunun 100. yılında biz de hep birlikte İstanbul’u ayağa kaldıracağız” dedi.

Programın sonunda bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu da Kurtuluş Savaşı sırasında verilen mücadeleyi hatırlatarak, “Hak mücadelesi vereceğiz, milli irade mücadelesi vereceğiz. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” dediler; eğer milletin iradesi varsa elimizden alınan o iradeyi 23 Haziran’da yeniden alacağız” ifadelerini kullandı.

İlk olarak Maltepe’de gerçekleştirilmesi planlanan ancak valiliğin son anda izin vermesi sebebiyle Bakırköy’e alınan iftar programı için İstanbul’un dört bir yanından insan belirlenen alana geldi. CHP ilçe örgütlerinin de gruplar halinde katıldığı iftar için İstanbul’daki CHP’li belediyelerin desteğiyle 20 bin kişilik yemek hazırlanırken; programın geç duyurulması sebebiyle katılım beklenenin altında kaldı.

Saat 20:00 sıralarında alana varan İmamoğlu, vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaştı. “Başkan İmamoğlu” sloganları arasında iftarın düzenlendiği alana giren İmamoğlu, ön taraftaki vatandaşlarla tek tek tokalaştı ve kendisini bekleyenlerle fotoğraf çektirdi. Kılıçdaroğlu ve Kaftancıoğlu’nun alana gelmesiyle masaya geçilirken; iftardan önce sahneden dua ve ezan okundu.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum