İmalatta anne, serviste kardeş desteği

imalatta-anne-serviste-kardes-destegi_e410c12.jpg

ERZURUM (AA) – Erzurum’da doğuştan işitme engeli geçirdiği koklear implant ameliyatı sayesinde ortadan kalkan 19 yaşındaki Şeyda Nur Dedeoğlu, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldığı destek ile ev yemekleri restoranı açıp işinin patronu oldu.

Doğuştan işitme engeli nedeniyle konuşma bozukluğu yaşayan 19 yaşındaki açıköğretim lisesi öğrencisi Şeyda Nur Dedeoğlu, hayatını 14 yaşına kadar işitme cihazı ile sürdürdü.

Geçirdiği ameliyat ile kulağının arka kısmına duymasını sağlayan koklear implant takılan Dedeoğlu, bu sayede duymaya ve normal şekilde konuşmaya başladı.

Hayata küsmeyerek bir süre önce İŞKUR’un meslek edindirme kurslarına katılan Dedeoğlu, bu kurslardaki aşçılık eğitimi sonrası sertifika edindi.

Dedeoğlu, ardından hayalini kurduğu restoranı açmak için KOSGEB aracılığıyla girişimcilik eğitimi aldı.

Bu eğitimlerde de başarılı olan Dedeoğlu, iş yerini açabilmek için başvurduğu KOSGEB’den 50 bin lira kredi desteği sağladı.

Bu sayede genç yaşta restoran açarak ev yemekleri üretip satmaya başlayan Dedeoğlu, hem ailesinin geçimine katkı sağlıyor hem de verdiği hayat mücadelesiyle engellilere örnek oluyor.

Annesi üretiyor, kardeşleri servis ediyor

Dedeoğlu, restoranı bir aile işletmesi olarak çalıştırdıklarını belirterek, imalathanede annesi Mine Dedeoğlu, serviste de 2 erkek kardeşi ve amca çocuklarının kendisine yardım ettiğini söyledi.

Restoranda çorba, ana yemek ve tatlı gibi 15 çeşit ev yemeği çıkardıklarını dile getiren Dedeoğlu, “Müşterilerden gelen tepkilere, eleştirilere göre menümüzde değişiklik yapıyoruz.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum