“İlle de Bir İş Olsun! Projesi” çalıştay raporu

İZMİR (AA) – İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (İZROMDER) yürüttüğü, “İlle De Bir İş Olsun! Projesi” kapsamında gerçekleştirilen Sürdürülebilirlik ve İletişim konulu Ortak Akıl Çalıştayı Raporu yayımlandı.

İZNOMDER tarafından yapılan açıklamada, finansal, kurumsal, politik ve çevresel açıdan projenin sürdürülebilirliğinin ele alındığı raporda, proje ekibinin yanı sıra iş ve akademi dünyasının da görüşlerine yer verildi.

Raporda, projenin finansal olarak diğer yıllarda da sürdürülebilirliğinin sağlanması için hem kurumsal gelişim hem de projenin farklı dinamikleri açısından benimsenmesinin önem taşıdığı belirtildi.

Bu kapsamda, yeni projelerin tasarlanması ve uluslararası hibe desteklerine başvurulması gerektiğine dikkat çekilirken böylece projenin süresinin uzatılacağı ve daha çok kişinin istihdam edilebileceği vurgulandı.

Raporda, hazırlanacak bir sonraki projede ise şehirdeki mevcut iş gücü piyasasının araştırılarak isabetli seçimler yapılması gerektiği dile getirilirken, Romanlar’ın talep ettiği ve yeteneklerinin olduğu iş kollarında proje yapılmasının da aktif katılımı sağlayacağı ifade edildi.

– “Kadınlar için yurt dışı bağlantılı işler araştırılmalı”

Rapora ilişkin değerlendirmede bulunan İZROMDER Başkanı Abdullah Cıstır, Roman vatandaşlarla ilgili kurumsal farkındalık çalışmaları yapılması ve Romanlar’a yönelik özgün çalışma politikaların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Cıstır, şunları dile getirdi:

“Kurumsal kapasitenin artırılması açısından özellikle kadınlar için yurt dışı bağlantılı işler araştırılmalıdır. Projede belirtilen iş makinesi operatörlüğü eğitimine Roman kadınların da katılması teşvik edilmelidir. Kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanması için projenin başarılarını iyi anlatma, algı oluşturma ve lobi faaliyetlerini etkin yürütme çalışmaları yapılmalıdır. Sadece istihdam odaklı değil, sosyalleşme açısından da yapılacak projeler geliştirilebilir. İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurumsal donanımının kalitesini bu yönde artırabilecektir.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum