İki partinin ortak adayı Celal Doğan

1050590_620x410.jpg

CHP ve HDP’nin Antep’te eski belediye başkanı ve eski milletvekili Celal Doğan’ı aday gösterme olasılığı öne çıktı. BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek’e konuşan Doğan, “Partiler arasındaki görüşmeleri beklemek gerekli” dedi.

2019 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde partiler, belediye başkanı adaylarını belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda geçen hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Ahmet Türk’ün bir araya gelmesi kulisleri hareketlendirdi. Sürpriz buluşmada Kılıçdaroğlu ile Türk’ün “ortak adaylar etrafında buluşma” görüşü öne çıktı.

Ahmet Türk, CHP Lideri ile yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı. Türk, “Partiler arasında resmi bir ittifakın yerel seçimlerde olamayacağını, olsa dahi başarılı olamayacağını” söyledi. Türk, buna karşın bazı illerde ortak adaylar belirlenebileceğini söyleyerek, Kılıçdaroğlu’nun da kendisini onayladığını sözlerine ekledi.

Doğan’ı işaret etti

Birgün’ün iddiasına göre, görüşmede 1989 ve 2004 yılları arasında CHP’den Antep Belediye Başkanlığı yapan ve daha sonra istifa ederek HDP’ye geçen Celal Doğan’ın ismi gündeme geldi. Doğan’ın iki partinin tabanının “iyi bildiği” bir isim olması seçimler için avantaj olarak değerlendiriliyor.

‘Bekleyip görmek lazım’

CHP ve HDP’nin ortak adayı olabileceği konuşulan Celal Doğan, BirGün’ün soruları üzerine, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adaylığı başvurusunda bulunmadığını ve dinlendiğini söyledi. Doğan, yerel seçimler için olası adaylığı konusunda ise “Belediye başkanlığı seçimleri ile ilgili hiçbir partiye aday adaylığı müracaatım olmadı. Şu an CHP’nin, İYİ Parti ve HDP ile görüşmeleri sürüyor. Bunları bekleyip görmek lazım. Partilerin alacağı kararları görmeliyiz” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum