IKBY'deki tartışmalı referandum

ikbydeki-tartismali-referandum_bbbe549.jpg

ERBİL(AA) – Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) aldığı ve Irak Federal mahkemesi tarafından ‘anayasaya aykırı’ bulunan sözde ‘bağımsızlık referandumu’ için seçmen 25 Eylül Pazartesi günü sandık başına gidiyor.

Erbil yönetiminin tek taraflı aldığı kararı Türkmen ve Araplar boykot ederken referandum, Erbil, Süleymaniye ve Duhok illerinin yanı sıra statüsü tartışmalı olan ve 2014’ten sonra ‘DEAŞ’a karşı halkı korumak’ bahanesiyle Peşmergenin hakimiyet sağladığı Kerkük vilayetinin tamamı, Salahaddin’ın Tuzhurmatu ilçesi, Diyala’nın Hanekin ilçesiyle, Mendeli, Celavla ve Karatepe kasabalarını kapsıyor.

IKBY Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonunun yayımladığı verilere göre referandum, kısa bir süre önce terör örgütü DEAŞ’ın elinden geri alınan Musul vilayetinin Sincar, Mahmur, Telkeyf, Hamdaniye, Şeyhan ilçeleriyle, Zummar, Rabia, Nemrud ve Bartilla kasabalarında da gerçekleşecek.

Irak merkezi hükümeti referanduma şiddetle karşı çıkıyor. Referandumun kararının anayasaya aykırı kabul edilmesinden ötürü başkent Bağdat başta olmak üzere diğer kentlerde sandık konulmayacak.

Irak’ın dışında yaşayan seçmenler ise, elektronik sistem üzerinden sözde oylamaya katılabilecek.

12 bin noktada oy kullanılabilecek

Irak Federal mahkemesi tarafından anayasaya aykırı bulunup, rededilen sözde referandum için tüm sandıkların noktalara ulaştırılıp, oy pusulalarının basıldığını kaydeden komisyon, 7 bini IKBY içindeki bölgelerde, 5 bini tartışmalı bölgelerde olmak üzere 12 bin noktada oylama yapılabileceğini ifade ediyor.

IKBY Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, tartışmalı bölgeler dahil olmak üzere sözde referanduma katılması beklenen seçmen sayısının yaklaşık 5 milyon 200 bin olduğunu belirtiyor.

Seçmenlerin illere göre dağılımı ise şu şekilde; Erbil’de 1 milyon 200 bin, Süleymaniye’de 1 milyon 280 bin, Kerkük’te 750 bin, Duhok’ta 800 bin, Musul Ovası’nda 750 bin ve diğerler yerlerde ise yaklaşık 420 bin seçmen yer alıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum