İdlib’den gelecek göç kontrol edilebilinir mi?

42413749_403.jpg

Prof. Murat Erdoğan, anlaşma öncesinde ve sonrasında yürütülen hazırlıklarla ilgili gözlemlerini DW Türkçe’ye anlatırken Türkiye’nin önceliğinin olası göç dalgasını belli bir bölgede tutmaktan yana olduğuna vurgu yaptı.

Erdoğan, “Bir taraftan kamplar boşaltılıyor, bir taraftan sınıra yakın bölgelere yeni insani yardım konvoyları gönderiliyor. Boşalan kamplara yeni göçmenler alınabilecek. Ama göçün kontrol edilebilirliği çok zor. Kontrol edilemezse ne olacak? Böyle bir risk her zaman için var” diyor.

Ankara ise bu riski en aza indirgemek için BM ve Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm uluslararası kurumlarla işbirliğini geliştiriyor. Türk Kızılayı da devrede. Erdoğan, tüm dünyanın İdlib’den olası göç dalgasına karşı birlikte çalışmasının Ankara’yı rahatlattığını, ancak bu birlikteliğin zaman içinde daha da güçlenip güçlenmeyeceğinin de net olmadığını söylüyor. Türkiye’nin bugün sayıları 4 milyona dayanan Suriyeli’yi topluma entegre etmeye çalıştığını ancak bu konuda istenilen düzeye ulaşılamadığını belirten Erdoğan, “Çünkü Suriyeli mülteci konusu halka tam olarak anlatılamadı. Bugün mültecileri garipseyen bir Türk toplumu var” diyor.

Kaynak: DW

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum