İdlib için Soçi’de mutabakat sağlandı

1035098380.jpg

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’de yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Putin, “Suriye için uzlaşma sağlandı. 15 Ekim’de ağır silahlar İdlib’den çekilmeye başlanacak. 15 Ekim’de silahsızlanma bölgesinde 15-20 km’ye kadar temas hattı üzerinde bir bölge kurmaya karar verdik. Erdoğan’ın teklifi üzerine bölgeden ağır silahlar da çekilecek. Bölgede Rus ve Türk askerleri tarafından ortak mekanizma kurulacak.” dedi.

İdlib’de silahsız bölge kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı basın açıklamasında, “Muhalifler ve rejim kontrolündeki alanlar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını kararlaştırdık.” şeklinde bilgilendirme yaptı.

Erdoğan, Rusya ve Türkiye, belirlenecek silahsızlandırılmış bölge sınırlarının iki tarafında koordineli devriye faaliyeti göstereceğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin halen İdlib çatışmasızlık bölgesinde bulunan gözlem noktalarını da tahkim edeceğini söyledi.

Erdoğan, “Görüşmelerimizde İdlib’de karşılıklı endişelerimizi dikkate alan bir çıkış yolu bulunması konusunda da çok önemli mesafe katettik.” dedi.

“Muhalifler bulundukları alanda kalmaya devam edecek”

Erdoğan, “Muhalifler bulundukları alanlarda kalmaya devam edecek. Radikal grupların alanda faaliyet göstermemelerini sağlayacağız.” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Erdoğan, “Rusya, İdlib çatışmasızlık bölgesine saldırılmayacağını temin için gereken tedbirleri alacaktır.” dedi.

Suriye’nin geleceğine yönelik en büyük tehdit İdlib’den ziyade Fırat’ın doğusundaki terör yuvalarından kaynaklandığını belirten Erdoğan, “Türkiye, Suriye krizinin başından beri olduğu gibi İdlib meselesinde de üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, bu mutabakatla, İdlib’de büyük bir insani kriz yaşanmasının önüne geçildiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum