İbrahim Kalın’dan önemli açıklamalar

2501758_810x458.jpg

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın önemli açıklamalarda bulunuyor.

İşte İbrahim Kalın’ın açıklamalarından satır başları;

Bizim güvenlik konseptimizin temelinde insanı korumak vardır. Çalışmalar tamamlandığında Cumhurbaşkanımız genel olarak ile paylaşacak. Vatandandaşların, STK’ların da görüşlerini alıp kararlarını vereceklerdir.

Diyarbakır anneleri nöbette

Önemli olan güvenlik tedbirlerini kapsamlı ve tutarlı bir şekilde hayata geçirmektir. Diyarbakır’da çocukları dağa kaçırılan annelerin feryadı dalga dalga yayıldı. Bu cesaretin gösterilmesi ve annelerin ön plana çıkması büyük önem arz ediyor. Teröre karşı mücadeleyi bu dayanışma ve iş birliği oluşturuyor Toplumun verdiği destek son derece kuvvetli teröre karşı mücadeleye karşı çok önemli. Toplumun farklı kesimlerinin bu tarz eylemlere ne tepki verdiğini biliyoruz. Yaklaşık 13 14 gündür devam eden bu hadisenin ilgisiz kalması son derece önemlidir. Bu bizim kararlılığımız etkilemeyecektir.

Güvenli bölge

Güvenli bölge konusunda detaylar ele alındı. Adımlar hızlı bir şekilde atılıyor. Hedef Fırat’ın doğusundan Irak’a kadar. Mültecilerin dönebileceği bir yer olmalı.Türkiye dinine ırkına bakmadan mazlum olan herkese kapılarını açtı. Bu politikada bir değişim yok. Mülteci meselesi sadece Türkiye’nin sorunu değildir. Adım atma zamanı geldi. Mülteci krizine çözümler bulmak için son derece önemlidir. Bu insanlara sahip çıkmak bizim en önemli hedefimizdir. Suriye’de siyasi çözüm de önemli. Astana ve Cenevre sürecinde Türkiye merkezi bir rol oynamaya devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın 21 Eylül’de başlayacak olan New York’taki temaslarında önemli bir konu olacaktır.

İdlib’deki son durum

Uluslararası toplum İdlib kaynaklı yeni bir göç dalgasının önlenmesini istiyorsa hem siyasi hem insani hem finansal alanlarda üzerine düşen sorumlulukları mutlaka yerine getirmek durumundadır. Aksi halde tek başına Türkiye’nin bu sorumluluğu taşımasını beklemek ne doğrudur ne hakkaniyetlidir ne de adil bir yaklaşım olacaktır.

ABD Ticaret Bakan Ankara’da

Hedefler değerlendirildi. ABD’li misafirlerimizin de ifade ettiği gibi Türk girişimciliği dünyanın her yerinde iş yapıyorlar ve üretiyorlar Bunlar bizim için son derece önemli. Türkiye’ye doğru yatırımı yapan herkes kazanmıştır.

Güvenli Bölge süreci

Sayın Cumhurbaşkanımız Obama döneminde bu projeyi paylaşmıştı. Herkes iyi olur demişti ama kimse adım atmamıştı. Milyonlarca insan mülteci konumuna düştü. Şu gerçeği göz ardı etmeyelim açık kapı politikası sayesinde ülkemizde 4,5 milyon insan var. Bu insanlar turizm amaçlı gelmiyorlar. Bu insanlar toplu infazlardan kaçıyorlar. Şunu da görmekte fayda var. Türkiye bu politika sayesinde binlerce insanın hayatını kurtardı. Güvenli bölge konusunu o kadar uzun zamandır dile getiriyoruz ki oylama taktiklerinden uzak, kararlı bir şekilde hayata geçmesini istiyoruz.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum