Hizan'da besicilerin kar altında mücadelesi

hizanda-besicilerin-kar-altinda-mucadelesi_3f49e52.jpg

BİTLİS (AA) – Yoğun kar yağışının yaşandığı Bitlis’in Hizan ilçesinde çiftçiler kar yağışı ve dondurucu soğuğa rağmen hayvanlarının bakımını aksatmıyor.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 15 dereceye kadar düştüğü ilçeye bağlı Koçlu köyünde vatandaşlar, sabah erken saatlerden itibaren köylerin dışında biriktirdikleri otları kar altından çıkararak köye taşıyor.

Yüksek kar örtüsünü ezerek getirdikleri yemlerle hayvanlarını besleyen köylüler, zorlu kış şartlarına aldırış etmeden hayvanların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

Koçlu Köyü Muhtarı Sebil Öcal, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, köylünün tek geçim kaynağının hayvancılık olduğunu dile getirdi.

Köyde bin 500’ün üzerinde hayvanın bulunduğunu kaydeden Öcal, “Yoğun kar yağışına aldırış etmeden zorlu şartlarda besicilik yapıyoruz. Kış şartlarının bu kadar yoğun geçmesine rağmen köylülerimiz hayvancılığı bırakmıyor. Köylülerimiz organik beslenmek için yoğun kar yağışı ve dondurucu soğuklara aldırış etmeden hayvancılığı bırakmıyorlar. Köyümüzde yiyeceklerimizi hep biz üretiyoruz.

İlçe yakın olduğu halde katkı maddeli ürünleri almamak için her şeyi kendimizi üretiyoruz. Her şeyimiz organik olduğu için köylüler kolay kolay hasta olmuyor. Bütün köylüler sabahın ilk ışıkları ile uyanıp çalışıyor. Yaşlı vatandaşlar bile sabahın erken saatlerinde kalkıp hayvanlarını besliyor.” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum