'Hedefimiz, gizli ajandası olmayan insanlar yetiştirmek'

hedefimiz-gizli-ajandasi-olmayan-insanlar-yetistirmek_3a3d6ab.jpg

YALOVA – İSMAİL ERSAN (AA) – Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Hedefimiz yerli ve milli insan yetiştirmek. Vatanına milletine bağlı, gizli ajandası olmayan ve askerlik görevini en iyi şekilde icra etmek üzere yetiştirilmiş, bunun dışında herhangi bir ajandası olmayan vatansever insanların yetiştirilmesi.” dedi.

Bir programa katılmak üzere geldiği Yalova’da AA muhabirine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Savaşan, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden sonra Türkiye’de birçok şeyin değiştirilmesinin farkına varıldığını söyledi.

Savaşan, aslında çok şeyin önceden de konuşulduğunu ancak 15 Temmuz’dan sonra bu ihtiyacın ne kadar acil olduğunun anlaşıldığını ifade ederek, tüm askeri liselerin kapatıldığını, onun dışında kalan tüm askeri eğitim kurumlarının, kara, deniz ve hava harp okulları, astsubay meslek yüksekokulları ve kurmay subay yetiştiren birimlerin, bir kanun hükmünde kararname (KHK) ile kurulan Milli Savunma Üniversitesi çatısı altında toplandığını hatırlattı.

Üniversite hakkında bilgi veren Savaşan, şunları kaydetti:

“Şu an yerleşkesi değişik yerlerde var. Rektörlük Levent’te, Deniz Harp Okulu Tuzla’da, Hava Harp Okulu Yeşilköy’de, Kara Harp Okulu ise Ankara’da. Astsubay Meslek Yüksekokulları da İzmir’e kadar değişik illerimizde mevcut. Daha önce eğitim veren Astsubay Meslek Yüksekokulları ve Harp Okulları mevcut yerlerinde eğitimlerine devam ediyor. O konuda herhangi bir değişiklik yok. Sadece Milli Savunma Üniversitesi şemsiyesi altında toplanmış oldular.”

“250 bin civarında ön başvuru aldık”

Savaşan, Milli Savunma Üniversitesinin eğitime başladığını anımsatarak, şöyle devam etti:

“Biz ocak ayından itibaren yatay geçişle üniversitelerin özellikle mühendislik bölümlerinden birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarından öğrenci kabul ettik. Şubat ve mart itibarıyla da tüm harp okullarında eğitim başladı. Gelecek yıldan itibaren 4, 3 ve 2’nci sınıflarımız olacak. Bu yıl 25 Mayıs’ta başvurular bitti. Bu başvurularla birlikte aldığımız öğrencileri belirli bazı süreçlerden geçireceğiz. Gelecek yıl da birinci sınıfımız ve yabancı dil hazırlık sınıflarımız olacak. Eylül sonu ekim ayı başı gibi tam döngü sağlanmış olacak. Yeni başvuru döneminde ilgi çok yoğun. 250 bin civarında ön başvuru aldık. 1 milyonun üzerinde de bir kişi birden fazla tercih yapabildiği için bizi tercih etmiş. Olağanüstü bir ilgi var. Bu Milli Savunma Üniversitesinin yeni yapılanmasının halk nezdinde iyi bir karşılık bulduğunun da önemli bir göstergesi.”

“Hedefimiz yerli ve milli insan yetiştirmek”

Milli Savunma Üniversitesi ile yerli ve milli aynı zamanda da vatanına ve milletine bağlı nesiller yetiştirmeyi hedeflediklerini anlatan Savaşan, şunları kaydetti:

“Hedefimiz yerli ve milli insan yetiştirmek. Vatanına, milletine bağlı, gizli ajandası olmayan ve askerlik görevini en iyi şekilde icra etmek üzere yetiştirilmiş, bunun dışında herhangi bir ajandası olmayan vatansever insanların yetiştirilmesi. Harp Okullarından ve Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olan öğrencilerden beklenen iyi bir asker olması, askerlik görevini en zor şartlarda en başarılı bir şekilde yerine getirmesi ana hedef bu. Bunun dışında bu görevini yerine getirirken Türkiye’nin yakın tarihinde yaşadığı ve çok kez yaşadığı bazı olumsuzlukların yaşanmaması. Buna yönelik tedbirler alınıyor. Hem Türkiye’nin askeri birimleri hem de sivil siyaset zaten bu konuda kafayı yoruyor. Hangi tür iyileştirmelerin değişimlerin ve dönüşümlerin yapılması gerektiğine karar veriliyor. Bir değişim dönüşüm yapılırken eski sistemin de artılarını korumanız gerekiyor.”

Savaşan, eski sistemin artılarını koruyarak, Türkiye’nin değişen ve yeni ihtiyaçlarına cevap verecek bir öğrenci profilinin arzu edildiğini dile getirdi.

“Türkiye’de darbe ebediyen gündem dışı kalacaktır”

Türkiye’nin bu dönüşümü başaran ülkelerden birisi olduğunu aktaran Savaşan, “İnşallah bundan sonra ebediyen Türkiye’de darbe gündem dışı kalacaktır. Memleketimize hayırlı olsun. Dönüşüm zordur. Türkiye bu imkanı, zorunluluğu gördü. Bu imkanı da iyi kullanma aşamasında. Hem iyi bir asker hem de vatanına milletine bağlı bir asker profili yetiştirmeyi nasip etsin.” ifadelerini kullandı.

“25 Mayıs’ta başvurularımız bu yıl için doldu”

Savaşan, üniversitede öğrenim görmek isteyen öğrencilerin izlemeleri gereken yola da değinerek, şu bilgileri verdi:

“25 Mayıs’ta başvurularımız bu yıl için doldu. Bundan sonraki yıllarda ufak bazı revizyonlar yapılabilir ama işin esası şu, üniversite sınavı YGS ile başvuru yapılıyor. Bu sayılar çok fazla olduğu için sıralama yapılarak belli bir sayıda öğrenci mülakata çağrılıyor. Fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavından geçildikten sonra bu aşamalar tamamlanıncaya kadar öğrencilerimiz LYS sınavına da girmiş olacak ve o sınav da açıklanmış olacak. Bu sınavın sonuçlarına göre de yerleştirme yapılacak. Dolayısıyla YGS ile ön başvurular alınıyor. Mülakat ve fiziki yeterlilik sınavlarının ardından bunların katkı oranları ile yerleştirme olacak. Eğitim süresi 4 yıl olacak, hazırlık sınıfı da olacak. Bu yıl iki kategoride öğrenci alındı direkt birinci sınıftan başlayan, bir de hazırlık sınıfına girecek öğrenciler alındı.”

Milli Savunma Üniversitesine 5 bin 443 öğrenci alımı için 231 bin 993 kişi müracaat etmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum