HDP: Sadece kayyımları süpürmekle kalmayacağız dedik…

1556461293687-buldantemelli.jpg

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde sadece ‘kayyımları süpürmek’ değil AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı’nı da geriletmeyi amaçladıklarını belirterek bunu başardıklarını kaydetti.

Türkiye’nin acil ihtiyacının ‘demokrasi’ olduğunu ifade eden Temelli,  “Tüm sivil toplum örgütlerini, sendikaları, toplumsal muhalefetin bütün dinamiklerini hatta tüm muhalefeti ‘demokrasi ittifakı’nda buluşmaya davet ediyoruz. Türkiye’nin acil sorunlarına, acil çözümler üretmek istiyorsak ‘demokrasi ittifakı’nda buluşarak, demokratik adımları atmalıyız. Acil ihtiyacımız demokrasidir” dedi.

“Biz siyasetin kulvarını değiştirdik”

HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Van Milletvekili Muazzez Orhan ile Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve eş başkan Mustafa Avcı‘yı ziyaret etti. Ziyaret öncesi belediye binası önünde açıklama yapan Temelli, muhalefet partilerini ve tüm STK’ları ‘demokrasi ittifakı’nda buluşmaya davet ettiklerini kayderek şunları söyledi:

“31 Mart seçimlerine giderken çok önemli bir iddiayı dile getirdik. Dedik ki ‘Tüm kayyumları süpüreceğiz. Ama sadece kayyumları süpürmekle kalmayacağız , AKP- MHP blokunu olduğu her yerde gerileteceğiz’ dedik. Hep birlikte sizlerin emeğiyle çalışmalarıyla bunu hep birlikte başardık. Biz siyasetin kulvarını değiştirdik. Tüm sivil toplum örgütlerini, sendikaları, toplumsal muhalefetin bütün dinamiklerini hatta tüm muhalefeti ‘demokrasi ittifakı’nda buluşmaya davet ediyoruz. Evet, Türkiye’nin acil sorunlarına acil çözümler üretmek istiyorsak ‘demokrasi ittifakı’nda buluşarak, demokratik adımları atmalıyız. Acil ihtiyacımız demokrasidir.”

“Seçim sonuçları, sandıktan çıkan sonuçlar herkese, özellikle AKP hükümetine büyük ders vermiştir”

Sezai Temelli’nin ardından söz alan Pervin Buldan ise Van’da halkın birlik ve beraberliğini koruduğunu belirterek, “Seçim sonuçları, sandıktan çıkan sonuçlar herkese ders vermiştir. Özellikle AKP hükümetine büyük bir ders vermiştir. Seçim sonuçları sizlere ve AKP hükümetine şunu öğretmelidir. Ayrım yapmadan, bu ülkede yaşayan herkesi bir bütün olarak görmek zorundasınız. Bu halk sandıklarda size bunu gösterdi, bunu beyan etti. O yüzden diyoruz ki ‘demokrasi ittifakı’ önemli bir ittifak olacaktır. Bu ittifak içerisinde bir bütün olarak haraket etmesinin zamanı işte şimdidir. Biz de bugün buradan bunu ilan ediyoruz” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum