Hayata açılan 'pencere'

hayata-acilan-pencere_2e235ee.jpg

NİĞDE – MUHAMMED YASİR AYDOĞAN

Niğde’de, geçirdiği tren kazası sonucu iki bacağını da kaybeden 49 yaşındaki Yılmaz Karaman, kendisini hayata bağlayan üç tekerlekli engelli aracına binebilmek için 11 yıldır evinin penceresini kullanıyor.

Çocukluk döneminde ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için başka yerlere simit satmaya giden Karaman, henüz 17 yaşındayken Höyük köyünden dönerken bindiği yük treninde kaza geçirdi.

Karaman, trenin raydan çıkması sonucu meydana gelen kazada, vagonun altında kalarak iki bacağını kaybetti.

İlhanlı Mahallesi’ndeki iki odalı evde yaşayan iki çocuk babası Karaman, eşi Sibel Karaman’ın desteğiyle hayata tutunuyor. Dışarı çıkabilmek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 11 yıldır 3 tekerlekli engelli aracı kullanan Karaman, oturma odasının önüne park ettiği aracına kolay binebilmek için evinin penceresini tercih ediyor.

Evinin penceresi “hayatı ve her şeyi”

Daha önce devletin kendisine şarjlı tekerlekli sandalye temin ettiğini, şimdilerde ise bir hayırseverin hediye ettiği üç tekerlekli motosikleti kullandığını belirten Karaman, şöyle konuştu:

“Evime pencereden girip çıkıyorum. Bana kolaylık oluyor, yakın olduğu için motoruma rahat biniyorum. Pencere daha kolay oluyor. Pencere benim hayatım, her şeyim. Bu pencereden çıkıp arkadaşlarımı görüyorum, gezmeye gidiyorum, alışverişimizi yapıyorum. Pencere sayesinde her işimi görüyorum, benim için pencere hayat kapısı.

Hayali ev sahibi olmak

Kazadan 17 sene sonra teyzemin kızı vasıtasıyla tanıştığım eşimle mutlu bir birlikteliğimiz var. Devletimiz maaşımızı veriyor, geçimimizi sağlıyoruz. Şükürler olsun iyiyiz, devletimiz bakıyor bize. Hayalim bir ev sahibi olmak, çocuklarımızı daha geniş bir evde oturtmak, okutmak. Çocuklarımın ayrı odaları olsun isterdim.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum