Güngör Hoca bugün uğurlanacak

ff.jpg

Ekonomiyi “Ayşe teyze” üzerinden yorumlamalarıyla tanıdığımız ekonomi yazarı Prof. Dr. Güngör Uras (85), 19 Ağustos 2018’de saat 19.00 sıralarında hayata veda etmişti.

Duayen ekonomi yazarı, bugün öğle namazını müteakip Bebek Camii’nden son yolculuğuna çıkacak. Uras daha sonra Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecek.

Tevfik Güngör Uras kimdir?
Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras, 22 Temmuz 1933 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da TED Yenişehir Koleji’nde tamamlayan Uras, 1955’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ‘Mali Şube’sinden mezun oldu. Uras, 1988’de Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğe hak kazandı. 1994’te ise Marmara Üniversitesi’nde Profesör oldu.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 – 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, DÜNYA ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Vefat edene kadar DÜNYA Gazetesi ve Milliyet Gazetesi’nde yazılarına devam eden Uras, evli ve bir çocuk babasıydı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum