Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: Mobilya sektöründe ihracat hedefimizi 5 milyar dolara çıkarmak

gumruk-ve-ticaret-bakani-tufenkci-mobilya-sektorunde-ihracat-hedefimizi-5-milyar-dolara-cikarmak_8faec74.jpg

ANKARA (AA) – Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, mobilya sektöründe ihracatın geçen yıl 2002’ye göre 8 kat arttığını vurgulayarak, “Mobilya sektöründe hedefimiz 2023’te ihracatımızı 5 milyar doların üzerine çıkarmaktır. Bu sektörü destekleyen her türlü çalışma gerçekten Türkiye’nin ihracatına, üretimine de istihdamına da katkı sağlıyor.” dedi.

Tüfenkci ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odasının (ANKAMOB) ve Ankara Siteler Mobilya Sarayı’nın açılış törenine katıldı.

Fuarda esnaf ziyareti yaparken konuşan Tüfenkci, mobilya sektöründe 158 bine yakın istihdam sağlandığına dikkati çekerek, esnafa ve üreticiye verilen desteklerle sektörün daha da ileriye gideceğini anlattı.

Tüfenkci, mobilya sektöründe ihracatın geçen yıl 2002’ye göre 8 kat arttığını vurgulayarak, “Mobilya sektöründe hedefimiz 2023’te ihracatımızı 5 milyar doların üzerine çıkarmaktır. Bu sektörü destekleyen her türlü çalışma gerçekten Türkiye’nin ihracatına, üretimine de istihdamına da katkı sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İç ticaretin canlanmasını istediklerinin altını çizen Tüfenkci, “2016 yılı esnaflarımız için zor bir yıl oldu. Biz hükümet olarak piyasayı canlandırmak için hem de sanayinin çarkı durmasın diye almış olduğumuz tedbirler çerçevesinde mobilya ve beyaz eşyada ÖTV’yi ve KDV’yi indirdik. Bu sektöre yüzde 30’dan fazla bir canlılık getirdi. Sektörün gelişmelerini izleyerek indirimlerin devam edip, etmemesi konusunda önümüzdeki dönemde kararımızı vereceğiz.” diye konuştu.

Tüfenkci, 2001 öncesinde ithalatçı konumunda olan Türkiye’nin mobilya sektöründe bugün ihracatçı konumda olduğuna dikkati çekerek, sektörün istihdama önemli ölçüde katkısı olduğunu kaydetti.

“Ankaralılar için şans”

Gökçek ise Siteler Mobilya Sarayı’nın dar gelirli vatandaşlara ve mobilyacılara önemli ölçüde katkı sağlayacağını söyledi. Üreticiden tüketiciye direkt satış imkanı sunulacağına dikkati çeken Gökçek, “Burada 86 esnaf var. Gelip de çeşidi bulmamanız söz konusu değil. Ankaralılar için şans. Belediye olarak biz bu showroomu son derece sembolik fiyatlarla esnafımıza verdik. Dolayısıyla burası Ankara’da dar gelirli vatandaşa ve dar gelirli mobilyacıya çok büyük bir nefes aldıracak. Herkes buraya gelsin ve gezsin diyorum.” ifadesini kullandı.

Muhabir: Mustafa Çalkaya, Sefa Şahin

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum