Garanti edilen 2,5 milyar, elde edilen 730 milyon lira

yavuz-sultan-selim-koprusu-trafik.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, devletin Yavuz Sultan Selim Köprüsü için işletici firmaya KDV hariç 2 milyar 473 milyon 465 bin 448 lira ‘gelir garantisi’ verdiğini açıkladı.

AA’nın haberine göre, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Turhan, köprüden 2017 yılında 733 milyon 80 bin 391 lira gelir elde edildiğini kaydetti. Bakan, firmaya ödenen garanti gelirin 1 milyar 743 bin 637 lira olduğunu belirtti.

Yap-işlet-devret modelli projelerde işletici firmalarla yapılan sözleşmelerde günlük veya yıllık olmak üzere çeşitli araç geçişi taahhütleri bulunuyor. Şayet geçiş taahhütleri tutturulamazsa devlet aradaki fark için işletici firmaya ödemede bulunuyor. Ödemelerse, geçiş ücretleri dövize endeksli olduğu için döviz bazında yapılıyor.

Daha önce, sözleşmeye göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 10 yıl işletmeci olan ICA firmasına yılda 135 bin araç geçişi garantisi verildiği açıklanmıştı. Bunda geçiş ücreti olarak 3 dolar + yüzde KDV öngörülmüştü.

Son olarak, ocak-eylül döneminde köprü ve otoyollardan elde edilen geliri açıklayan Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli’ne ilişkin istatistikleri paylaşmamıştı.

Kaynak

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum