Formula 1 için inşa edilen pist otoparka döndü

cup3.jpg

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul Kurtköy’de bulunan ve yapıldığı tarihte 205 milyon dolara mal olan Formula 1 pistini yerinde gezerek, otopark olarak kullanılan görüntülerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Konuyla ilgili birde soru önergesi veren Tekin, “Cumhurbaşkanının himayesinde bulunmasına rağmen İstanbul Formula 1 yarışları neden hala takvime alınamıyor? Dünyadaki Formula 1 pistlerinde neredeyse her hafta bir yarış yapılırken, İstanbul Park Pistinde yarışlar neden yapılamıyor?” Sorularını TBMM gündemine taşıdı.

Gürsel Tekin, “Formula 1 yarışları için Türkiye ile yeniden sözleşme yenilenmezse bu proje için milletimizin vergilerinden harcanan milyonlarca dolar sokağa mı atılmış olacak? ” diye sordu.

Bu bağlamda;

-2005 yılında açılan İstanbul Park yarış pistinin F1 takviminden çıkarılmasının ardından otopark haline dönüştürülmesinin gerekçesi nedir? 205 milyon dolara mal olan Formula 1 pisti, otopark olarak kullanılsın diye mi inşa edilmiştir?

-Formula 1 yarışların prestij açısından bakıldığında olimpiyatlar kadar etkili olmasına rağmen bu yatırım neden devam ettirilemiyor?

Cumhurbaşkanı’nın himayesinde bulunmasına rağmen İstanbul’un takvime girememesinin gerekçesi nedir?

-Türkiye yeniden Formula 1 yarışlarında yerini alabilmesi için ne gibi çalışmalar yürütmektedir?

-Formula 1 yarışları için Türkiye ile yeniden sözleşme yenilenmezse bu proje için milletimizin vergilerinden harcanan milyonlarca dolar sokağa mı atılmış olacaktır?

-İstanbul Park şu an itibariyle Formula 1’e ev sahipliği yapacak alt yapıya hala sahip midir?

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum