Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

Fındıklı: “Suriye’nin derlenip toparlanması 20-30 yıl sürecek”

findikli-suriyenin-derlenip-toparlanmasi-oyle-zannediyorum-ki-20-30-yil-surecek_d3f0f49.jpg

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı, Suriye’nin derlenip toparlanmasının 20-30 yıl süreceğini söyleyerek, “Artık sizin yanı başınızda Afrin gibi, Cerablus gibi, El Bab gibi yeni ilçe ve kasabalarınız oldu. Bundan sonra bölgenin ekonomisine farklı pencereden bakmak gerekiyor” dedi.

Şehirlerin ekonomik beklentileri toplantısı Kilis 7 Aralık Üniversitesinde yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan AK Parti Kilis İl Başkanı İzzet Toprak, Afrin Harekatı bittikten sonra böyle bir toplantı yapılmasını istediklerini ifade ederek, “İnsanlarımızın psikolojik olarak çıkardıkları ekonomik sıkıntılar var. Ekonomik sıkıntı yok demiyorum, var. Ama insanların, vatandaşların kendi çıkardığı bir sıkıntı var. Kilis’e, partide yaptığımız bütün toplantılarda soruyorum, ‘Hiçbir akrabası, eşi, dostu, buradan göç eden ayrılan var mı?’ Yok. Yaklaşık şehir merkezinde 97 bin 800 nüfusumuz var. Kilis genelinde 136 bin nüfusumuz var. Daha önce de buydu, 2.5 yıl önce de buydu, ekonomik olarak bir daralma oldu. Ne oldu, insanlar kendileri harcamadığı zaman oldukları yerde durdukları zaman ekonomik bir problem çıkıyor. Banka müdürleriyle görüşüyorum. Mevduat hesapları kat kat artmış, ben de ticaretle uğraşıyorum. 3-4 yıl önceki iş hacmimizle şimdiki iş hacmimiz arasında çok büyük fark var” ifadelerini kullandı.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara yaptığı konuşmada “Kilis ile ilgili problem ne diye sorarsınız, her şey problem. Tek kelimeyle sıkıntı ne diye sorarsınız, her şey sıkıntı. Nereden bakarsanız bakın, kapı problem, Suriye problem, içimiz problem, dışımız problem, inşaatların durması problem, psikolojik problem. Peki biz problemlerle oturup ağlayacak mıyız, gözyaşı mı dökeceğiz? Yoksa bu problemleri nasıl aşacağımızın hesabını mı yapacağız? Veya gökten bir el gelip bizim buradaki ekonomiyi uçuracak mı? Yoksa oturup hep birlikte biz bu sarmaldan nasıl kurtuluruz, nasıl ayağa kalkarız hesabını mı yapacağız. Bütün problem burada düğümleniyor. Benim buradaki arkadaşlara istirhamım şudur. Sosyal medyadan yazma yerine her şeyi açık açık konuşmaları, her şeyi açık açık anlatmalarını ve çözüm önerilerini de söylemelerini istiyorum. Genel merkezimizle görüştük, bakanlarımızla görüştük. Kilis olayını özel bir paket olarak ele alınması gerekiyor. Kilis’in yaşadığı, geriye dönüp baktığımız zaman hiçbir şehrin yaşadığıyla örtüşmüyor” diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra moderatörlüğünü Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Muhammet Ruhat Yaşar’ın yaptığı toplantıda sivil toplum örgütleri ve partililer Kilis ekonomisi üzerine görüşlerini dile getirdi.

Yazıyı paylaşın:
Top
big data blogu