FETÖ, tehdit gördüğü savcının eşini 'kızağa' çekmiş

feto-tehdit-gordugu-savcinin-esini-kizaga-cekmis_dd2a5d9.jpg

ANKARA (AA) – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ’nün askeri yargıdaki yapılanmasını oluşturdukları iddiasıyla 33 kişi hakkında hazırladığı iddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olması halinde hayata geçirilecek “sıkıyönetim mahkemeleri görevlendirme listesi” kapsamında Milli Savunma Bakanlığı (MSB) emrine alınanların tanık sıfatıyla verdikleri ifadeler de yer aldı.

FETÖ’nün askeri yargı yapılanmasına yönelik iddianame hazırlandı

Tanık Filiz Türkoğlu, sözde sıkıyönetim mahkemeleri görevlendirme listesinde MSB emrine görevlendirilmesini, listeyi hazırlayanlar tarafından meslekten uzaklaştırılmaya çalışıldığı şeklinde değerlendirdiğini belirtti.

Meslek safahatı bakımından atamalarının FETÖ’cü yapılanma tarafından özellikle yapıldığını, bu atamaları yapanlar tarafından sürekli kızak görevlerde tutulduğunu anlatan Türkoğlu, “İzmir casusluk davası” olarak bilinen davada adının geçmesi nedeniyle mağdur olduğunu anlattı.

Türkoğlu, bu davanın iddianamesinde sözü geçen örgütün “pandora” adı verilen veri tabanının şifresinin hala çözülemediği, çözülmesi halinde yeni iddianamelerin gelebileceği ve kendisinin de sanık durumuna düşebileceğinin kendisine anlatıldığını aktardı.

“Memuriyet nüfuzunu suistimal etmek” suçundan soruşturma”

Türkoğlu, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığının bir botunda meydana gelen akaryakıt kaçakçılığı olayıyla ilgili soruşturmada o dönem Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı olan Murat Yılmazarslan hakkında “memuriyet nüfuzunu suistimal etmek” suçundan soruşturma talep ettiğini anlattı.

Yılmazarslan hakkında söz konusu suçtan iddianame düzenleyerek kamu davası açtığını bildiren Türkoğlu, bu olay esnasında eşi Yarbay Volkan Türkoğlu’nun Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı Harekat Şube Müdürü olarak Yılmazarslan’ın emrinde görev yaptığını bildirdi.

Türkoğlu ifadesinde, “Ancak 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Murat Yılmazarslan’ın tutuklanarak TSK’dan ihraç edilmesi neticesinde kendisinin FETÖ’cü yapılanma içinde yer aldığını, eşinin, bu kişi hakkında dava açmasının ardından kızak bir göreve çekildiğini ve bu atama ile aslında kendisine de dolaylı olarak bir mesaj verildiğini düşündüğünü” kaydetti.

Muhabir: Selma Kasap

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum