'Espiyonaj faaliyeti ile bazı imamların suçlanması kabul edilemez'

espiyonaj-faaliyeti-ile-bazi-imamlarin-suclanmasi-kabul-edilemez_5d0fbe2.jpg

MÜNİH (AA) – Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) camilerinde görevli bazı imamlar hakkındaki suçlamalara ilişkin, “Bu kuruluşun bütün faaliyetleri aslında Alman makamları tarafından da bilinmektedir. Dolayısıyla böyle bir espiyonaj faaliyeti ile bazı imamların suçlanması kabul edilemez.” dedi.

‘(Casusluk iddiaları) Asla kabul edilemez’

‘İmamların evlerine baskınların kabul edilmesi mümkün değil’

Almanya’da 4 imamın evi ‘casusluk suçlamasıyla’ arandı

Işık, Münih Güvenlik Konferansı için bulunduğu kentte cuma namazını DİTİB camisinde kıldı. Işık, namaz sonrası yaptığı açıklamada Almanya’da DİTİB ile ilgili iddiaların kabul edilemeyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

“DİTİB, Türkiye’den Almanya’ya ilk gelen gurbetçilerle birlikte Almanya’da yaşayan Türk insanının kendi dinini en doğru kaynaklardan en iyi şekilde öğrenmesi ve dini hayatın bizim dinimizin gereklerine göre yaşanması noktasında çok büyük gayret gösteren buradaki bir yapımızdır. Dolayısıyla bu kuruluşun bütün faaliyetleri aslında Alman makamları tarafından da bilinmektedir. Dolayısıyla böyle bir espiyonaj faaliyeti ile bazı imamların suçlanması kabul edilemez.”

Diyanet İşleri Başkanlığının, ilişkilerin gerilmemesi adına 6 DİTİB imamını Türkiye’ye geri çağırdığını hatırlatan Işık, “Bu yöneltilen suçların kabul edildiği anlamına gelmez, sadece ilişkilerde bir bozulma olmaması anlamına gelir.” dedi.

Işık, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türkiye’de yapamadığı manipülasyonu ve operasyonlarını Almanya’da sahneye koyduğuna dikkat çekti. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Alman makamlarına çağrıda bulunarak, şunları söyledi:

“Burada bizim Almanya yargısından, istihbaratından, makamlarından beklediğimiz özellikle Türkiye’nin çok önemli bir müessesesi olan DİTİB konusunda Türkiye ile çok yakın bir işbirliği yapması, FETÖ ve FETÖ ile iltisaklı birtakım mirakların adeta ispiyonlarıyla burada insanlarımızı rahatsız edecek tavırda bulunmamaları. Türkiye olarak Alman makamlarından, istihbaratından, yargısından bir başka beklentimiz de FETÖ ve PKK’ya da bu noktada kararlı bir şekilde operasyon yapmaları ve onların üzerine gitmeleri. Onların Almanya’daki faaliyetlerinin yasaklanmasını Alman makamlarından özellikle bekliyoruz.”

Muhabirler: Erkan Avci – Cüneyt Karadağ

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum