Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin’den flaş ‘Yeşil’ iddiası

yeşil.jpg

Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, uzun yıllardan bu yana devam eden yargılamada Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin’i tanık olarak dinledi. Mahkemede çarpıcı bilgiler veren Pekin, “Yeşil yaşıyor” dedi.

2014’ün Aralık ayında Musa Anter cinayeti ve JİTEM ana davasının birleştirilmesi kararının ardından 18 sanıklı dosya, Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görüldü. Sanıklardan Abdulkerim Kırcı ve Recep Erkal’ın yaşamını yitirmesi ve sanık sayının 16’ya düşmesi tutanaklara geçildi.

Duruşmada; gelen evrakların okunmasının ardından mahkeme tarafından tanık sıfatıyla dinlenmelerine karar verilen Serdar Ekingen, Gazeteci Abdurrahman Şimşek ve eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in beyanlarına geçildi.

CİNAYETİ İŞLEYEN BU KİŞİ

İlk olarak Gazeteci Abdurrahman Şimşek’in dinlendiği duruşma, tarihi anlara sahne oldu. Şimşek, “Ben mahkemenize 20 Aralık 2017 tarihli celsede ifade verirken, sanık Hamit Yıldırım’ın amcasının oğlu Mahmut Yıldırım’a ilişkin gerekli bilgiyi sunacağımı söylemiştim. Gerek şahsi arşivim, gerekse kurumsal arşivimi inceledim. Bilgiye ulaşamadığımı söylemek için geldim. Yanlış bir beyan vermek istemiyorum. Araştırmam sürmekte, ulaşırsam mahkemenizi haberdar edeceğim. Mahkemenize Abdulkadir Aygan ile yaptığım röportaj CD’sini göndermiştim, röportajın tamamıdır.” diyerek CD’yi mahkeme heyetine sundu.

Mahkemenin duruşma esnasında izlettiği görüntülerde Abdulkadir Aygan, kendisine yöneltilen fotoğrafta Hamit Yıldırım’ı teşhis ederek “Cinayeti işleyen bu kişi” diyor.

“MAHMUT YILDIRIM YAŞIYOR, KANSER HASTASI”

Şimşek’in açıklamalarının ardından Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in beyanlarına geçildi.

2018’in Nisan ayında Habertürk’teki “Türkiye’nin Nabzı” programına katılan eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Mahmut Yıldırım’ın yaşadığı iddialarının ardından tanık olarak mahkemeye çağrılmıştı.

Mahkemede “Ben mesleğim gereği geniş çevresi olan bir kimseyim. Aldığım bilgiler sonucunda Mahmut Yıldırım’ın yaşadığı kanaatine vardım ancak şu an nerede yaşıyor bilmiyorum. Televizyon programında kendisinin hasta olduğuyla ilgili söylediğim sözler doğrudur. Kanser hastası olduğu yönünde bilgiler aldım, ancak tedavisinin nerede sürdüğünü bilmiyorum. Kendisi değişik kimlik kullanıyor olabilir ve hatta yüzü değiştirilmiş olabilir.” diyen Pekin, avukatların, “Bu bilgilerin kimden aldınız. Mahmut Yıldırım’a tanık koruma prosedürü uygulandı mı? Bilginiz var mı?” şeklindeki sorularını da yanıtladı.

“Yaptığım görev gereği isim açıklamak durumunda değilim. Ancak bu bilgileri ben emekli olduktan sonra çevremdeki insanlardan edindim. Somut bir bilgi değil. Tanık koruma prosedürü uygulandı mı bilmiyorum” diyen Pekin, Cem Ersever’in de “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Pekin ayrıca; “Bu bilgi de tamamen kendi arkadaş ortamımda yapılan konuşmalardan edindiğim kanaate dayalı bir bilgidir.” şeklinde konuştu. Yeşil’i ilk ve son olarak 1995’te 5’inci Hudut Alay Komutanlığı yaptığı sırada gördüğünü ifade eden eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı, “Adını hatırlamadığım o dönem Iğdır Jandarma Alay Komutanı olan Nacak Albay, Mahmut Yıldırım’la benim yanıma geldi. Nacak Albay, bu kişinin terörle mücadelede kullanılabileceğini bana söyledi. Ancak ben bunu kabul etmedim. Para karşılığı iş yapan biri olduğunu anladım. Tehlikeli bir adam olduğunu değerlendirdim. O tarihten sonra bir daha görmedim” şeklinde konuştu.

MAHKEME MİT GÖREVLİLERİNİ İSTEDİ

Tanık beyanlarını dinleyen Ankara 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanık Mahmut Yıldırım için kırmızı bülten uygulanmasına ilişkin kararının devamına hükmetti. Buna ek olarak; Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın halen yaşadığı yönünde bilgileri olduğu anlamına gelecek ifadeler geçen MİT görevlilerinin saptanması ve dosyaya tanık olarak dinlenilmesi için kimlik ve adres bilgilerinin istenilmesine karar verdi.

Mahmut Yıldırım’ın tanık koruma kanunundan yararlanıp yararlanmadığının Ankara Emniyet Müdürlüğüne sorulması, kanser hastası olduğu söylenen Mahmut Yıldırım’ın SGK nezdinde tedavi görüp görmediğinin araştırılarak mahkemeye bilgi verilmesi üzere SGK’ya yazı yazılması kararlarını da alan mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Kaynak: Gerçek Gündem

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum