Eşekle yaralı taşıyan Anzak askerinin torunundan barış çağrısı

esekle-yarali-tasiyan-anzak-askerinin-torunundan-baris-cagrisi_85ed909.jpg

ÇANAKKALE (AA) – Avustralya’nın Sidney kentinde doğan ve uzun yıllar ABD’de kaldıktan sonra 7 senedir iş gereği Bursa’da bulunan 68 yaşındaki Geoffrey Thomas, eşi Sherry ile geldiği tarihi Gelibolu Yarımadası’nda duygusal anlar yaşadı.

Tarihi yarımadada dedesinin savaştığı yerleri gezen, yabancı askerlerin mezarlarını ziyaret eden Geoffrey Thomas ile eşi, bölgedeki rehberlerden de savaş hakkında bilgi edindi.

Thomas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesi Morgan Thomas’ın 1915 yılında Çanakkale’ye gelerek savaştığını ve gazi olduğunu söyledi.

Dedesinin sıhhiye ekibinde yer aldığını ve yaralı askerleri eşekle sahra hastanesine taşıdığını anlatan Thomas, “Ailemdeki herkesin buraya gelme isteği var. Dedemin yaşadıklarını babamdan ve dedemden duydum. Burada yaralıları taşımış.” diye konuştu.

”Burası çok barışçıl bir yer”

Dedesinin, kendisi 6 yaşındayken Sidney’de hayatını kaybettiğini, onunla ilgili anıları babasından da dinlediğini anlatan Thomas, “Dedem savaşta dişinde ağrı olduğu için yaklaşık 22 kilometre yürümüş ancak savaşın verdiği ruh haliyle tüm dişlerini çektirmiş.” dedi.

Gelibolu Yarımadası’nda, savaşan farklı milletlerin mezarlık ve anıtlarının yapılmasından dolayı Türkiye’ye teşekkür eden Thomas, “Burası şu an çok barışçıl bir yer. Barış ve huzur kokuyor. Huzur, güven ve barış içinde her insanın çocuklarını yetiştirebileceği bir dünya diliyorum. Bu ortamı sağlamak, yeni nesilleri güvenli şekilde yetiştirmek için en önemli şey barışın sağlanmasıdır.” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum