Erdoğan’dan Rusya ziyareti öncesi önemli açıklamalar

erdoğan.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Rusya’ya hareket etmeden önce basın toplantısı düzenledi.

Ziyaret öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm Irak ve İran halkına geçmiş olsun diyorum. Felaketin hemen ardından ilgili kuruluşlarımızı bölgeye sevkettik. AFAD, Kızılay ve diğer kuruluşlarımız yardım çalışmalarında bulunuyorlar. 50 TIR’lık konvoy da Habur’dan Irak’a giriş yapmış bulunuyor. Türkiye bu tür zor durumlarda her zaman bölgedeki kardeşlerinin yanında yerini almıştır. Tüm kurumlarımıza, gereken yardımların süratle ulaştırılması hususunda da gerekli talimatlar verilmiştir. Temennimiz ve duamız can kayıpların sayısının daha da artmaması dileğindedir” dedi.

İlk durak Soçi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyareti ile ilgili “İnşallah biraz sonra beraberimdeki heyetle üç ülkeyi kapsayan bir ziyarete çıkacağız. İlk ziyaretimiz Soçi olacak. Bu ziyaretimizi değerli dostum Putin’in davetine icabetle gerçekleştiriyoruz. Bu bir iadei ziyaret anlamında gerçekleşecek. Özellikle ekonomik ilişkilerimizi ve Suriye’de gelinen nokta değerlendirilecek” açıklamasını yaptı. Erdoğan, ticaret hacmimizde belirlediğimiz 100 milyar dolarlık ticaret hedefimizi koruyoruz. Kısıtlamalar büyük ölçüde kaldırıldı. Vize muafiyeti talebimi yeniden dile getireceğim” ifadelerini kullandı.

“Ziyaretim Körfez ülkeleri için önemli”

Ziyaretim sırasında bölgesel konularda da fikir alışverişinde bulunacağız. İdlib merkezli görüşmelerimiz var. Değerlendireceğiz. Rus dostlarımızın önermiş olduğu Ulusal Diyalog Kongresi ile ilgili fikir alışverişinde bulunacağız.

Bildiğiniz gibi Körfez İşbirliği Konseyindeki kriz devam ediyor. Kuvey arabuluculuk görevi devam ediyor. Kuveyt’e destek verdik veriyoruz. Krizin uzaması bölgemiz için kayıp. Krizin aşılması için neler yapılabilir konuşacağız.

Kuveyt’in ardından Katar’a gideceğiz. Müzakeresi tamamlanan anlaşmaları tamamlayacağız. 2016 yılında belirlediğimiz ticaret hacmini genişletmek istiyoruz. Yeni adımlar planlıyoruz. Yatırımların karşılıklı artması için görüşeceğiz. TSK’nın Katar’da konumlanması sürüyor.

Körfezdeki tüm ülkeler bizim kadim dostumuzdur. Ülkelerin istikrar ve huzuru bizim için önemli. Kardeşi kardeşe kırdırma siyaseti izleniyor. Bölgedeki liderlerin aklıselimle hareket ederek bu oyunu bozması şarttır. Ziyaretim bu açıdan da önem arz ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının ardından gazetecilerin soru-cevap kısmına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan satırbaşları şu şekilde:

– İsmail Bey’in adaylığını sizlerle birlikte öğrendim. Bana düşen hayırlı olsun demektir. Biliyorsunuz oy kullanma hakkım yok.

– S-400 anlaşması imzalandı, bazı teknik konuları bu seyahatimizde görüşeceğiz.

– Afrin’in bize karşı olan tacizini gözardı edemeyiz. Gerekli adımları atmakta kararlıyız.

– (Suriye konusunda) Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim. Dünya ahmak değil, bazı gerçekler farklı söyleniyor. ABD, Suriye’ye 3 bin 500 TIR silah getirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum