Erdoğan, yerli otomobili üretecek şirketleri açıkladı

389234.jpg

“Türkiye’nin otomobilini” daha önce DÜNYA’nın duyurduğu gibi Anadolu Isuzu, BMC, Karsan, Turkcell ve Zorlu’nun yer aldığı ortak girişim grubu yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yerli otomotiv markasına yatırım yapacak ‘babayiğit’leri açıkladı: Anadolu Grubu (Isuzu), BMC, Kıraça Holding (Karsan), Turkcell ve Zorlu Holding (Vestel) oldu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım” toplantısı konuşan Erdoğan, şirketleri açıklarken şu ifadeleri kullandı:

Anadolu Grubu: 50 bin çalışanıyla Türkiye’ye çok değerli katkıları bulunuyor. Otomobil sektörüne de çok ciddi katkıları olan Anadolu Grubu’nun bu projede yer almasını çok önemli buluyorum.

BMC: Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC, yarım asırlık bir geçmişe sahip. Şirket mülkiyeti 2011 yılın değiştiren BMC’nin bu projede yer alma kararını memnuniyetle karşıladım. Kendilerini tebrik ediyorum.

Kıraça Holding: Bu şirketimiz her ne kadar 20 yıla bir geçmişe sahip görünüyorsa da aslında yarım asırı aşan bir geçmişe sahip. Türkiye’de otomobile odaklanmış az sayıdaki kuruluştan biri olan Kıraça Holding, sektörde çok önemli bir yer almıştır. Kendilerini tebrik ediyorum.

Turkcell: Yazılım ve donanımın böylesine önemli olduğu bir projede Turkcell grubunun yer almaması olmazdı. Turkcell’i bu projede yer aldığı için tebrik ediyorum.

Zorlu Holding: Kuruluşu 1953’e kadar uzanan Zorlu Holding, Denizli’den başladığı sanayicilik geçmişini bugün dünyaya yaymış bir şirkettir. Geniş bir yelpazede üretim yapan Zorlu Holding’in bu projede yer alması Türkiye ekonomisi için önemli bir şanstır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları…

– Türkiye olarak otomotiv sektörünün ilk 3 dönemini kaçırdık. Sektörün 3. değişim ve dönüşümünü inşallah ıskalamayacağız.

– OGG’den beklentimiz en geç 2019 yılında otomobilimizin prototipinin tamamlanması, 2021’de satışına başlanmasıdır.

“En küçük bir gecikme istemiyoruz”

– Bu projede en küçük bir gecikme istemiyoruz, sorunların çözümü, engellerin aşılması konusunda cumhurbaşkanı olarak bizzat yanınzıda yer alacağım. Sırf bu projenin takibi için cumhurbaşkanlığında bir ekip görevlendireceğim. Piyasaya süreceğiniz ilk otomobilin taliplisi de benim.

– Türkiye’nin otomobili için elini taşın altına koyan babayiğitlerimizi ilan edeceğimiz bu toplantının, ülkemize, sektörümüze, girişim grubunu oluşturan şirketlere hayırlı olmasını diliyorum. Merhum Muhammet Ali, “Hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur” diyor. Biz de markası Türk, tasarımı Türk, üretimi Türk, pazarlaması Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz vardı. Aslında bu bizimle birlikte milletimizin de hayali

– 91 bin otomobilin satıldığı 2001’de böyle bir girişimin ekonomik bulunmaması gayet normal, ancak 2017 yılın 757 bin satışa ulaşıldığı için bu artık bir gereklilik.

– Bu ürünün dünyaya pazarlanması için her türlü desteği vereceğiz.

– Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisindne biri haline gelmesi ancak bu tur girişimlerle, atılımlarla mümkündür.

Hibrit ve elektrikli otomobil vurgusu

– Doğrudan hibrit ve elektrikli otomobile yönelmek isterlerse daha da memnun oluruz, kararları ne olursa olsun her türlü desteği vereceğiz.

– Bundan sonra da hangi alanda olursa olsun projesi olan herkes için kapılarımız sonuna kadar açıktır.

– Ekonominin ve teknolojinin gittiği yön bellidir. Bizim de kendimizi buna göre ayarlamamız şart.

– Mesele sadece otomobil üretmek değil. Burada ortaya çıkacak teknolojiyle dünyaya meydan okuyacak bir çıkış ortaya koymaktır.

Başbakan Yıldırım, “TOBB başkanlığında beşli ortaklık yerli otomobil için imzaları atacak. Bu projeye bugün resmen başlamış oluyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de 93 Ar-Ge merkezi olduğunu bildiren Yıldırım, “Otomotivle ilgili Ar-Ge sayısı toplam içinde 1 numaraya oturuyor. İstihdamın yüzde 6’sı otomotiv sektöründe. Otomotiv sanayimizin cirosunu önümüzdeki 10 yılda 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda 5 ortağımız var. Bu 5 grubumuz toplamda 110 bin insanımıza istihdam sağlıyorlar. Alternatif teknolojileri, fonlama imkanlarını analiz edeceğiz ve 2018’in ilk aylarında inşallah şirketimizi de kuracağız” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum