Venezuela ile 5 alanda anlaşma imzalandı

erdoğan.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile ikili ve heyetler arası gerçekleştirilen görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

“Venezuela ile siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi zenginleştirmek istiyoruz” diyen Erdoğan, bu kapsamda çeşitli anlaşmalara imza atıldığını söyledi. Erdoğan ayrıca, THY’nin Venezuela’ya uçuşlarının daha etkin hale gelmesi için bazı taleplerinin olduğunu söyledi.

“Karakas’ta Yunus Emre Kültür Merkezi açılacak. Maduro bu konuda destek vereceğini ifade etti. Bu sene Venezuela’ya ilk büyükelçimizi atamamızın 65. yıl dönümü. Karakas Büyükelçimiz de yakında göreve başlayacak” diyen Erdoğan, kısa zamanda açılacak yeni elçilikler ile Latin Amerika’da ilişkileri güçlendirmek istediklerini söyledi.

Venezuela’da yaşanan siyasi sorunlara da değinen Erdoğan, “Venezuela’nın içinde bulunduğu sıkıntılı sürecin bir an önce atlatılmasını umuyorum. Bu konuda dışarıdan yapılacak her müdahalenin krizi derinleştirileceğini düşünüyorum” dedi.

“İlişkilerde yeni bir dönem başlıyor”

Konuşmasına ilk kez bir Venezuela Devlet Başkanı Türkiye’ye geldiğine değinerek başlayan Maduro ise, bu ziyaretle ikili ilişkilerde yeni bir dönem başladığını dile getirdi.

Maduro, “Bugün 5 anlaşma imzaladık ve bunlar yeni vizyonumuzun ilk adımları olacak. Turizm alanında 2 yıllık çok önemli bir program benimsedik. Ayrıca tarım ve hayvancılıkta önemli iş birlikleri olacak” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum