Erdoğan: Ermenistan’ı kınıyorum; Türkiye, Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdürecektir

1600924075040-erdogan.jpg

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilen Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu’nda konuşuyor.

Ermenistan-Azerbaycan arasındaki gerilime ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Ermenistan’ı bir kez daha kınıyorum. Türkiye, Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdürecektir” dedi. Erdoğan devamında da, “MİNSK üçlüsü denilen bugüne kadar yaklaşık 30 yıldır bu sorunu çözmemişlerdir. Bu sorunu çözememek için de adeta ellerinden geleni yapmışlardır. Şimdi ise akıl veriyorlar zaman zaman da tehdit ediyorlar. Nedir bu tehdit? Türk askeri burada var mı? Bunu söyleyenler Suriye’nin kuzeyinde binlerce TIR silahı oraya taşıyanlardır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Artık hesap vakti geldi diyen Azerbaycan ister istemez kendi göbeğini kendi kesmek zorunda kalmıştır.”

Erdoğan’dan Doğu Akdeniz açıklaması

Erdoğan Doğu Akdeniz’deki gerginliğe ilişkin olarak da şu değerlendirmelerde bulundu:

“Akdeniz’e dair konular dünyadaki pek çok ülkenin de ana gündem maddesini oluşturuyor. Kıyısı olsun olmasın pek çok ülke burada yaşananları yakından takip ediyor. Akdeniz’in en uzun kıyı şeridine sahip olan bir ülkesi olarak bizim e gündemimizde bu gelişmeler önemli bir yer tutuyor. Şüphesiz bunların başında Doğu Akdeniz’de var olduğu düşünülen zengin hidrokarbon kaynakları geliyor. Son günlerde bazı ülkelerin provokasyonların arka planında Doğu Akdeniz’deki ekonomik potansiyel vardır.”

Ayrıntılar gelecek…

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum