'En büyük piyangom bilet koleksiyonum'

en-buyuk-piyangom-bilet-koleksiyonum_c6d3e05.jpg

İSTANBUL – ADEM DEMİR/ HİKMET FARUK BAŞER

Kütahyalı iş adamı Doğan Güral, hayatında sadece bir kere “belki çıkar” umuduyla piyango bileti alırken, 44 yılda 40 bin bileti bir araya getirerek eşine rastlanılmayan bir koleksiyon yaptı.

Güral’ın “paha biçemediği” piyango koleksiyonunda 1898 yılındaki ilk biletler, tayyare piyangoları ve Ziraat Bankası lotaryaları ile Milli Piyango İdaresinin piyasaya sunduğu biletler yer alıyor.

Koleksiyonerlik serüvenini AA muhabirine anlatan Doğan Güral, 119 yıllık piyango biletleri koleksiyonunun yanı sıra para, jeton, şehirler arası otobüs biletleri ve banka çekleri koleksiyonları oluşturup tarihe ışık tuttuğunu belirtti.

Henüz 6 yaşındayken para koleksiyonu oluşturduğunu belirten Güral, ilk zamanlarda bilinçsizce yaptığı koleksiyonerliğe, askerden döndükten sonra 1973’te başladığını söyledi.

“Geçmişin değerlerini geleceğe taşıyan belgeleri biriktiriyorum”

İş adamı Güral, sadece piyango bilet koleksiyonu değil, birçok koleksiyona sahip olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Sultan Abdülmecid’den günümüze, paradan jetona birçok alanda da koleksiyonlarım var. Banka çekleri, otobüs biletleri ve para koleksiyonu bunlardan birkaçı. Geçmişin değerlerini geleceğe taşıyan belgeleri biriktiriyorum. Topladığım değerler benden sonra ne olacak benim de korkumdur. Ancak ileride ailemden bu koleksiyonlara sahip çıkacak olacaktır. Şimdilik ben var olduğum için ilgilenmiyorlar. Ancak onlar koleksiyonların değerini biliyorlar. Koleksiyonerlik bana titizlik, düzen ve araştırmacılık kazandırdı. Çok geniş kitlelerde, kültür düzeyi yüksek dost ve arkadaş edinmemi sağladı. Onun için herkese koleksiyoner olmayı tavsiye ediyorum.”

“Belki çıkar” diyenlere öneri: “Koleksiyoner olun”

Hayatı boyunca bir defa bilet aldığını ve kendisine hiçbir ikramiye çıkmadığını aktaran Güral, “Bilet alınmasını öneriyor musunuz, çıkar mı?” şeklindeki soru üzerine insanların bilete ümit bağlamamaları gerektiğine vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“İnsanlar piyangoya büyük ümit bağlıyor. Bağlamasınlar çünkü; bugün satılan piyango bileti 10 milyon adet. 10 milyon demek, bugünkü Galatasaray Arena büyüklüğünde 250 stadı dolduracak kadar insanın içinden bir kişiye çıkacak olması demek. Yani tabiri caizse, bir çuval pirincin içinden bir tanesine çıkacak. Bunun yerine, geçmişin değerini geleceğe taşıyan belgeleri toplasınlar. Benden sonra Milli Piyango biletlerini biriktirenlerin sayısında artış yaşandı. Herkes de kazanmaya başladı. Onun için koleksiyonerliği herkese öneriyorum.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum