Emniyetten telefon dolandırıcılığına karşı uyarı

MALATYA (AA) – Malatya Emniyet Müdürlüğü, telefon yoluyla dolandırıcılık konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, dolandırıcılık suçunun bir kişiyi çeşitli hilelerle aldatarak, kendisine ya da başkasına menfaat sağlamak amacıyla yapılan kasıtlı eylem olduğu ifade edildi.

Dolandırıcılığın türlerine göre farklılık gösterdiği, ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yönteminin “Kontör/para dolandırıcılığı” şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılık olduğu aktarılan açıklamada, telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında, şüphelilerin, gelişen teknolojik imkanları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker, savcı ve banka görevlisi olarak tanıttığı, bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatlerle kurgu olaylar inşa edip, vatandaşların iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırdıkları vurgulandı.

Açıklamada, kendilerini polis, asker, savcı ve banka görevlileri gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcıların telefonla aradıkları kişilere “FETÖ/PDY – PKK/KCK gibi terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hatlarının kullanıldığını veya adının karıştığı bu örgütlerce veya suç şebekelerince hesaplarınızın boşaltılacağı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, gizli operasyon yürütüldüğü bu operasyonun deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı”, “Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı, hesaptaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği” gibi yöntemler kullanıldığı kaydedildi.

Bu yöntemlerin dışında vatandaşların telefon numaralarına “Hediye kazandınız” ya da “Çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için, polis, jandarma, cumhuriyet savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini polis, savcı, asker ve banka görevlisi olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen ‘155 Polis İmdat’ hattını arayın ya da en yakın emniyet birimine müracaat edin.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum