Emekliler bayram ikramiyesini ne zaman alacak?

2080165_620x410.jpg

Bayram ikramiyesi, her yıl Ramazan ve Kurban bayramından önce SGK’dan gelir veya aylık alanlara ödeniyor. Dolayısıyla emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar, malulen emekliler bu hizmetten yararlanabiliyor. İkramiyeyle beraber bayram harcamaları için emeklilerin eli rahatlamış oluyor.

Geride bıraktığımız Ramazan Bayramı’yla ilk ikramiyelerini alan emekliler, kurbanda da aynı miktarı alacaklar. Düne kadar emekli olmak için dilekçelerini verenler de kurbanda ikramiye hakkı kazanabilecekler. Emekliler ile birlikte dul ve yetim aylığı alanlar da bayram ikramiyesi alabiliyor. Ancak, dul ve yetim aylığı alanlara verilen miktar emekli ikramiyesinden farklı.

17 AĞUSTOS’A KADAR ÖDENECEK

Bu yıl Ramazan Bayramı’nda ikramiyeler 8 Haziran’da ödendi. Kurban Bayramı’nda ödenecek ikramiyenin ise tarihi henüz kesinleşmedi. Ancak 17 Ağustos’a kadar bayram ikramiyelerinin ödeneceği tahmin ediliyor. Bayram 21 Ağustos’ta başlıyor ve 18 19 Ağustos’ta hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle 17 Ağustos cuma gününe kadar ikramiyelerin ödenmesi bekleniyor. Dolayısıyla, 6-10 Ağustos haftasında ödemeler başlayabileceği gibi bir sarkma olursa 17 Ağustos’a kadar tüm ödemelerin yapılması öngörülüyor.

BAŞVURUYA GEREK VAR MI?

Halen SGK’dan aylık alanların bayram ikramiyesi alması için başvuru yapmalarına gerek yok. Bu kişilere ikramiyeler başvuru olmaksızın ödenecek. Ödemeler emekli aylıklarının yatırıldığı banka hesaplarına yapılacak. Henüz aylık almaya başlamayan fakat SGK’ya dilekçesini dün itibarıyla vermiş olanlar da ikramiye alabilecek. Ancak bugün ve sonrasında SGK’ya dilekçe verecek kişiler Kurban Bayramı öncesi ikramiye alamayacak. Bu kişilere önümüzdeki Ramazan Bayramı’ndan itibaren ödeme yapılacak.

BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLERİ KAPSIYOR?

– Emekliler,

– Maluller,

– Dul ve yetim aylığı alan kişiler,

– İş kazası sonrası sürekli iş göremezlik geliri alan kişiler,

– İş kazası sonrası sürekli iş göremezlik geliri alırken vefat eden kişilerin hak sahipleri,

– Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerde çalışması bulunan ve Türkiye’den kısmi gelir ve aylık alan kişiler.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum