Ekmek fiyatlarında artış gündemde

ekmek-zammina-iliskin-flas-aciklama-11856728.jpeg

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarında artışın gündemlerinde olduğunu belirterek, “Yeni belirlenecek olan kilogram başına azami ekmek fiyatı enflasyonun üzerinde olmayacaktır. Halkın tedirgin olmasını gerektiren bir durum söz konusu değil.” dedi.

Balcı, federasyon merkezinde düzenlediği basın toplantısında, un ve ekmek fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son günlerde yetkisiz kişilerin ekmek fiyatlarına ilişkin söylemleri olduğuna dikkati çeken Balcı, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy’un un fiyatlarında artış olacağına ve ekmek fiyatlarının da artması gerektiğine ilişkin açıklamalarını doğru bulmadığını söyledi.

Balcı, un fiyatlarının serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde oluştuğunu, söz konusu fiyatlarda çuval başına 10 lira artış gerçekleşeceği algısı yaratmaya çalışmanın doğru olmadığını ve rekabet kurallarına aykırılık teşkil ettiğini bildirdi.

Fırıncı esnafının maliyetlerinde unun payının yüzde 30-33 civarında olduğunu vurgulayan Balcı, buğday hasadının bu sene 21 milyon ton olarak beklendiğini dile getirdi.

Balcı, Türkiye’deki ekmeklik buğdayın tüketiminin 19 milyon ton olduğunu anımsatarak, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) elinde bugün itibarıyla 1 milyon ton stok buğday bulunduğunu, bunun yeni alımlarla 2,5-3 milyon tona ulaşmasının beklendiğini ifade etti.

Trakya ve İç Anadolu Bölgesi’nin bir kısmında buğdayın yağışlardan etkilendiğini ancak diğer bölgelerde bir sıkıntı bulunmadığını belirten Balcı, kalitede ciddi bir sorun olursa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bunun tedbirini alacağını, belki de ithalat yoluna gidilebileceğini kaydetti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum