Düşürülen Rus uçağının pilotu dünya basınında

1032096973.jpg

Suriye’nin İdlib kentinde Fetih el Şam’a (eski adıyla El Nusra) bağlı Heyet Tahrir el Şam örgütünün vurduğu Rus Su-25 uçağının pilotu Roman Filipov’un kahramanca ölümü Daily Mail ve Time gibi önemli basın kuruluşlarının gündeminde yer aldı. Okuyucular, Filipov’u ‘Gerçek bir asker’ olarak nitelendirdi.

Pilot Roman Filipov’un kullandığı Rus Su-25 uçağı, 3 Şubat’ta İdlib’deki teröristler tarafından vuruldu. Filipov, uçağın vurulmasının ardından paraşütle atlayarak kurtulmayı başardı, ancak aşağıya indiğinde etrafı militanlarca sarıldı. Filipov, esir düşmemek için militanlar kendisine yaklaştığı sırada yanındaki el bombası ile kendini havaya uçurdu.

Suriye’de Rus savaş uçağı düşürüldü
Son ana kadar savaşan pilot teröristler arasında da zaiyata yol açmayı başardı. Pilotun patlamadan önceki son sözleri ise, “Bu bizim çocuklar için” oldu.
Daily Mail ve Time’ın aralarında bulunduğu birçok yabancı basın kuruluşu Filipov’un başına gelenleri ‘kahraman’ başlığı ile anlattı. Haberin altına kullanıcılar tarafından 2 binden fazla yorum yapıldı. En çok beğeni alan yorumlardan biri ise Sandman isimli kullanıcının, “Huzur içinde yat arkadaşım. Cesur bir erkek ve gerçek bir askersin” ifadelerini içeren yorum oldu.

SunlundMakesMeBarf isimli kullanıcı da, “Savaştığı farelerin aksine, cesur bir adam” ifadelerini kullandı.

‘NAZİLERİ YENEN DEDELERİ GİBİ’

Rusya: İdlib’de düşürülen uçağımızın pilotu, çevresi militanlarca sarılınca kendini havaya uçurdu
Kullanıcılar arasında Rusya’nın savaş geçmişini ananlar ve Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası’nı yenilgiye uğrattığı İkinci Dünya Savaşı’nı hatırlatanlar oldu.
Talibasher isimli kullanıcı, “Ruslar İkinci Dünya Savaşı’nı yaşayan dedelerinin karakterlerini muhafaza etmişler. Sağlam adamlar. Batı’da yetişen ‘kız kılıklıların’ böyle bir şey yapabileceğini hayal edebiliyor musunuz?” mesajını paylaştı.

‘MODERN DÜNYA KADEH KALDIRMALI’

Nik Rexha isimli kullanıcı ise, “Modern dünya onun anısına kadeh kaldırmalı. İyi iş çıkardın, ülken ve tüm dünyanın seninle gurur duymasını sağladın. Tıpkı savaş zamanlarında dedelerinin yaptığı gibi” ifadelerini kullandı.

Düşürülen Rus uçağının pilotu ile militanlar arasındaki son çatışmaya ait olduğu iddia edilen görüntüler yayınlandı
Lukas isimli kullanıcı da, “Bu füzeleri nereden bulmuşlar? Bu hikayedeki en korkunç şey bu. Yolcu uçaklarına da aynısı olabilir. Tek yaptığımız Esad’ı suçladığımız şeyleri yapmak” dedi.
​Filipov’un pilotu olduğu Su-25 uçağı, Rusya’nın Suriye’de cihatçı gruplara hava operasyonları düzenlediği Eylül 2015’ten bu yana bu ülkede cihatçılar tarafından düşürülen ilk savaş uçağı olmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Filipov’a ölümünün ardından Rusya Kahramanı Nişanı verildiğini belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum